Co vysít po letní sklizni?

Na prázdná místa po letní sklizni vysejte zeleninu. Je škoda, aby půda zarostla plevelem. Jaká zelenina vám ještě vyroste? Co v červenci a v srpnu zasadit?
Červenec je za odměnu. Slunce se rozlévá po modré obloze. Ruce mám opálené, vlasy vyšisované. Přejedla jsem se jahod. Uvařila rybízovou marmeládu. Tajně chodím na angrešt, který je ještě kyselý. Vytrhávám plevel kolem růže Lily Marlene, co už odkvétá a znovu tvoří poupata. Vařím z cukety i z první karotky a do jídla sypu hrsti voňavé petrželky. Suším mátu, levanduli, meduňku, květy měsíčku, třezalku a řebříček.

Těším se na rajčata, která už mají zelené plody. Zalévám je a vysazuju k nim afrikány i bazalku. Afrikány jako strážce, bazalku pro lepší chuť.

Zapisuju si, co si s čím svědčí, a těším se, že si se zápisky sednu na podzim ke kamnům a stvořím další ze zahradnických e-booků. Tentokrát o společném pěstování zeleniny, bylin a květin.

Chci šťavnatý zápisník plný zeleniny!

Mezitím, co sklízím, vysévám a vysazuju. Pochutnali jsme si na kapustě, z níž jsme dvakrát měli bezmasé karbanátky s bramborovou kaší. Ty druhé byly lepší. Snědli jsme hory listového salátu. Několikrát jsem vařila nudle a rýži na asijský způsob, protože jsem vypěstovala hodně koriandru, který teď kvete a později dozraje, takže sklidím nahnědlé kuličky – semínka na příští rok nebo voňavé koření.

Krotím měsíčky, protože kvetou doslova všude. Je jich plno. Jsou krásné. Září na zahradě, i když je slunce zrovna za mraky.

Kde je místo, tak vysévám:

To vše ještě vyroste.

Dostala jsem zbytek sazečkové cibule, tak jsem ji zapíchala tam, kde bylo místo. Cibule se snese s téměř jakoukoli zeleninou kromě fazolí a petržele.

Líbí se mi, jak se zeleninová, květinová a bylinková mozaika na zahradě proměňuje. Pomalu začíná převažovat zelenina, kterou budeme sklízet až na podzim.

Ale hodně jí sníme už během léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *