10 věcí, za které vám zahrada v srpnu poděkuje (a vy jí)

Sklizeň. To je první slovo, které mě napadá, ve spojení se srpnem. Zeleninová zahrada je v době, kdy se letní prázdniny zhoupnou do druhé půlky, štědrá. I když máte plné ruce sklizně, nezapomeňte na odměnu pro zahradu. Protože vysít chcete i příští rok. 

Karotka už je silná, ale pořád křehká a šťavnatá. Cukety dozrávají jedna za druhou, stejně jako rajčata. Zakulacujou se a oranžoví první dýně. Jenže taky odkvétají měsíčky a kopr i koriandr už proměnily své květy v semena. Vzduch je po ránu svěží a studený. Mám srpen ráda. Pro mě je za odměnu.

Srpnu vládne ve znamení zvěrokruhu lev, zářivý a zlatý. Jako obilí. To už je sklizené a proměňuje se v dobrý chleba. Jenže ze strniště občas zafouká vítr – studenější, než bychom si přáli. Nastupuje babí léto. Barevné, štědré. Zahrada nás odměňuje za práci, kterou jsme odvedli.

Jen si to promítněte zpátky. Na začátku jara byla jen půda, kterou jste čechrali, uhrabávali, abyste do ní zaseli malá semínka. Je to neuvěřitelná síla. Z těch semínek je teď pěkně silná mrkev. A vy se můžete radovat. Užijte si to. Připravte si třeba malé soukromé dožínky – pozvěte přátele, oslavte úrodu, hojnost a plodnost.

Přesto, že je srpen ve znamení odměny za zahradnickou práci, zeleninová zahrada nás pořád potřebuje. Na co nezapomenout?

Zalévejte

Brukvovitá zelenina (hlávkové zelí, čínské zelí, kapusta, kedlubna) potřebuje hodně vody. Proto ji zalévejte, hlavně když je sucho. Můžete ji také přihnojovat. Podívejte se, jak si připravit přírodní hnojivo.

Okopávejte

Řepu, zelí, mrkev, celer, petržel a další zeleninu okopávejte, načechrávejte zem a vytrhávejte plevel. Zajistíte si tak dobrou úrodu. Srpen má ještě sílu a zelenina zvládne zesílit a dozrát.

20160710_114547

Sklízejte

Buďte ke své zahradě pozorní. Když to jde, procházejte ji denně. Sklízejte cukety, které často dorostou přes noc. Utrhávejte rajčata. Vytahujte mrkev a petržel, hlavně jestli jste je zaseli hustě a potřebujou protrhat.

Vytáhněte česnek a cibuli

Skliďte česnek a cibuli, nejlépe za suchého slunného počasí. Čas sklizně poznáte tak, že nať u cibule padla a žloutne. U česneku nať nepadá, ale také žloutne a postupně „odumírá“. Svažte cibuli a česnek do copů nebo je rozložte do beden a nechte dobře vyschnout na půdě.

Sbírejte semena

Koriandr, kopr nebo měsíček už vytvářejí semena. Sesbírejte je a uschovejte do dalšího roku. Na jaře už vysejete ze svého. Semena sbírejte za suchého, nejlépe slunného počasí. Uchovat je můžete ve sklenici (přesvědčte se, že nejsou vlhká a nezplesniví) nebo v papírových sáčcích. Popište si je.

Vysévejte pozdní zeleninu

Například řepu nebo pozdní mrkev můžete vysít ještě začátkem srpna do říjnové sklizně, bude akorát. Vysévat můžete také listovou zeleninu, například rukolu, polníček nebo špenát.

Seřízněte rajčata

Počátkem srpna seřízněte u rajčat horní vršky hlavních stonků, protože další plody by už nestačily dozrát. Odstraňujte výhonky. Sledujte, zda rajčata nechytají plíseň. Poškozené plody odstraňte.

20160710_114648

Postarejte se o bylinky

Kvete oregano, máta i meduňka. Květy oregana jsou krásné do suché vazby. Nastřihejte si je a usušte. Sklízejte další várku bylinek – máty, majoránky, tymiánu, rozmarýnu, šalvěj a dalších. V srpnu můžete o polovinu sestřihnout levanduli – vyžene ještě jednou a lépe přečká zimu.

Připravujte se na sklizeň

Velká vlna sklizně přijde v září a v říjnu. Prohlédněte proto skladovací prostory, například sklep. Vyhoďte zapomenutou zeleninu, vyčistěte nádoby na skladování, připravte si písek, do kterého budete ukládat kořenovou zeleninu.

Zajistěte si hnůj

Po sklizni bude třeba záhonům vrátit, co daly. Na podzim je vhodné zarýt chlévský hnůj, začněte si ho zajišťovat včas, nejlépe právě teď. Zeptejte se sousedů, kteří hospodaří. Dvě tři kolečka můžou určitě postrádat. Odměňte je třeba dýní nebo cuketou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *