Už kvetou. Drobné žluté kvítky se nenápadně krčí mezi sytě zelenými listy. Na večer je zalévám, přes den znovu poutám k tyčce, protože už zase povyrostly. Jo, péče o rajčata je náročná. Ale ty rajské plody za to přece stojí.
Zalévání rajčat
Nejlepší je dešťová voda, třeba obohacená o nějaké to přírodní hnojivo. Zálivka je u rajčat důležitá, a to v období jejich růstu i kvetení. Jenže pozor na příliš vody. Rajčata by mohla začít uhnívat. Zalévejte je vždy přímo ke kořenům, listy ze zálivky vynechejte. Pokud zaléváte moc, začnou plody rajčat při dozrávání praskat. Někdo zalévá raději ráno či dopoledne, protože voda se lépe vsákne (v chladnějších večerech a nocích se voda vstřebává pomaleji, což může způsobit plísně). V tomhle mám ale jako pracující člověk rezervu, a tak zůstávám u večerního zavlažování nejen rajčat, ale celé zahrady.
Zaštipování rajčat
Aby se plody rajčat dobře vyvíjely a síla z rostliny šla do nich, je důležité rajčata zbavit přebytečných listů a výhonků. A to nemilosrdně. Doba od vykvetení do dozrání plodu rajčete trvá zhruba 2 měsíce. Rostlinu zaštípneme za sedmým až osmým vijanem, protože plody, které by se tvořily výše, už nemají příliš šanci dozrát. Odstraníme také spodní listy rostliny a zaštipujeme boční výhony, ty se vylamují snadno rukou (nůž nepoužívejte, hrozí poranění rostliny).
Rajče s bazalkou a afrikánem
K rajčatům zasazuju vždy po sazeničce afrikánu. Tato květina je báječná, protože se dobře snese s různými druhy zeleniny i květin a pomáhá je ochraňovat před mšicemi a molicemi. Chuť rajčat zase zlepší bazalka vysazená v jejich blízkosti. A navíc je to i praktické – když si vyjdete z kuchyně na zahradu, máte tyto dvě skvěle se doplňující suroviny hned po ruce.
Rajčata a plísně
Pokud pěstujete rajčata jako já venku, mohou být snadno náchylná k plísním. Stačí, aby víc pršelo (ještě teď mám v živé paměti, jak dvě kolečka plná nádherných nedozrálých rajčat odvážím pryč, protože kvůli nadměrnému vlhku toho léta chytly plíseň). Nejsem příznivcem chemie, ale pokud se už nedá nic dělat (jakože tohle léto je zatím bohaté na déšť i vlhkost), tak raději přírodní prostředky, napříkald Biosan, který působí proti plísni a houbovým chorobám rajčat.
Dobrý den, mám dotaz. Naše rajčata, ať jde o jakoukoli odrůdu mají obrovské ,,kolečko,, v místě odlomení stopky. A střed rajčete který je tvrdý a většinou se vyřezává je také veliký. Jakou děláme chybu?
Děkuji, L.