Heřmánkové pohlazení

Zapomněla jsem. Ale on se nedal. Vysemenil se sám. A tak jsem sazeničky heřmánku přesadila. Vyrostly a vykvetly za radostného bzučení včel, které obtěžkané pylem nasávají jeho jemné pohlazení. I mě hladí do prstů, když za blížící se bouřky trhám jeho drobné žlutobílé kvítky. Něžné, voňavé, přesto plné léčivé energie. První těžké kapky, první burácivý hrom, první záblesk na těžkém nebi. Stihla jsem to. Heřmánek se suší na půdě. Aby hladil a léčil duši i tělo.

Stejně jako měsíček lékařský nechyběl ani heřmánek pravý na bylinkových zahrádkách. Rostl pod okny, vítal hosty, zkrášloval každý den. Dřív hojně rostl i na loukách, lemoval pole nebo cesty. Jenže většinou ustoupil silnějším chemickým hnojivům.

Sbírání a sušení heřmánku pravého

  • Od května do září se sbírají květy, pouze za slunečného počasí. Pokud vás jako mě z minuty na minutu nevyžene změna počasí.
  • Květy heřmánku sušíme na suchém a vzdušném místě rozložené na jemné mřížce, aby usychaly rovnoměrně. Nejlepší je půda.
  • Přesvědčte se, že jsou květy opravdu uschlé, než je uzavřete do sklenice. Vhodnější je skladovat heřmánek v plátěném sáčku.

Účinky heřmánku pravého

I přes svoji jemnost je heřmánek plný léčivé síly. Pomáhá na splíny a špatnou náladu, takže heřmánkový čaj je to nejlepší, co si můžete v pochmurnu podzimních dnů dopřát. Třeba si vzpomenete, jak svítilo slunce, když jste ho trhali, a hned vám bude líp. Dobře vám udělá při nespavosti. Ovšem pozor, heřmánek působí jako antibiotikum, proto to s jeho užíváním nepřehánějte.

Čaj z heřmánku uklidní žaludek, je vhodný při nadýmání, bolestech břicha. Ženám se doporučuje při poruchách menstruace, mužům zase při zánětu nadvarlat. Odvar z heřmánku pomáhá hojit rány, působí protizánětlivě a dezinfikuje. Proto se doporučuje třeba po zákroku u zubaře nebo při zánětu spojivek.

Heřmánek pomůže i při pěstění vlasů nebo pleti. Známé je splachování vlasů heřmánkovým odvarem, což ocení hlavně plavovlásky. Vlasy budou lesklé a zdravé. Heřmánkový nálev zase výborně ošetří pleť.

Heřmánkový čaj

  • Plnou lžičku sušeného heřmánku spařte čtvrt litrem vody a nechte vylouhovat asi 10 minut. Sceďte a pijte vlažné.

Koupel z heřmánku

  • Dvě hrsti sušených heřmánkových květů vhoďte do horké koupele. Bylinky můžete vložit do organzového sáčku, takže vám neznečistí vanu.

Heřmánkový olej

  • Sklenici naplňte čerstvými květy heřmánku, zalijte kvalitním rostlinným olejem a nechte asi 14 dní stát na slunci. Potom sceďte a uchovávejte v ledničce. Můžete používat jako výživný olej na pleť.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *