Je čas mrkve. Vysévejte ji do kyprých záhonů, ať je šťavnatá

Víte, že na jednom metru čtverečním dobře připravené půdy vypěstujete v průměru kolem 0,6 kilogramu mrkve? A zvládnete to i jako začátečníci. Vyberte mrkvi slunečné místo a kyprou zem. Zalévejte a občas okopejte. 
Je to mrkev, nebo karotka?

Když půjdete kupovat semínka mrkve, mrkne na vás karotka nebo mrkev. A jaký je v nich rozdíl? Karotka je sladší a sklízí se už v průběhu léta. Je lepší k okamžitému spotřebování. Mrkev obecná se ze země vytahuje až na podzim a dobře se uchovává v písku. Můžete si ji také zamrazit.

Čím nás živí mrkev?

Víte, že mrkev se používá také v lidovém léčitelství? Působí močopudně, pomáhá při šerosleposti, posiluje zrak. Vláknina obsažená v mrkvi podporuje vylučování cholesterolu z těla. Samozřejmě mrkev obsahuje vitamín A, který bychom tělu měli dopřávat hlavně v zimě a na začátku jara, kdy ještě můžeme mít dobré zásoby mrkve. Tahle kořenová zelenina je bohatá také na antioxidanty.

Šťavnatý zápisník plný zeleniny. Té, kterou si vypěstujete.

E-book Pěstuj zeleninu vás krok za krokem provede zahradničením – od výsevu až po sklizeň.

Pěstování sladké a šťavnaté mrkve

Kdo ochutnal mrkev ze supermarketu, zrovna si nepochutnal. Nevím jak vy, ale já v ní prostě necítím tolik zdraví, spíš spoustu hnojiv. A tak jestli máte alespoň kousek zahrady, kam jde trochu slunce, pusťte se také do pěstování vlastní mrkvičky.

 • Mrkev nebo karotka vyžadují hlubokou a kyprou půdu. Proto neváhejte na podzim navést kompostovanou zeminu a promíchat ji také s hnojem – mrkev, která má živiny vám vyroste velká a šťavnatá.
 • Mrkev je plodinou tzv. druhé trati. To znamená, že potřebuje živiny a dobře zásobenou půdu, ale nesnáší čerstvě pohnojenou zeminu chlévským hnojem.
 • Stanoviště mrkve a karotky by mělo být slunné – vždyť taková mrkev je vlastně esencí slunce, oranžová nebo sytě žlutooranžová nám sluníčko připomíná i celou zimu. Když budete mrkev pěstovat ve stínu, nebude příliš chutná.
 • Vysévat mrkev můžete od začátku března, když to počasí dovolí, až do dubna.
 • Občas vysévám druhou sérii mrkve až v květnu nebo v červnu a do podzimku krásně dozraje na uskladnění.
 • Semínka mrkve jsou drobná. Sejte je do řádek vzdálených od sebe asi 15 až 20 cm.
 • Vzešlé malé mrkvičky se jednotí asi na 5 až 10 cm od sebe. Malé mrkve můžete klidně schroupat.
 • Nať z protrhané mrkve nevyhazujte. Vyrobte z ní pesto.
 • Mrkev je potřeba čas od času okopávat, aby plevel nepohltil malé rostlinky.
 • Aby mrkev vyrostla křehká, jemná a šťavnatá, potřebuje dostatek vláhy, proto pravidelně zaléváme, nejlépe večer při západu slunce.

Mrkev uložte do písku

Mrkev sklízejte v průběhu celého léta k přímé konzumaci. A na podzim k uskladnění. Na sklonku října, když je sucho, mrkev vyjměte ze záhonů, očistěte od zeminy, ulámejte nať a uložte do písku do sklepa. Místnost, kde bude mrkev uložena, by měla být vzdušná a spíše suchá, dobře ji zaopatřete proti mrazu. Dobře skladovaná mrkev vydrží až do nové sklizně. Mrkev a další kořenovou zeleninu můžete také zamrazit.


3 thoughts on “Je čas mrkve. Vysévejte ji do kyprých záhonů, ať je šťavnatá”

 1. Dobrý den, jestli si to dobře pamatuji, tak v mrkvi přímo vitamín A není, pouze provitamin A, který si tělo musí přeměnit na vitamín A. Například malá miminka to ještě často moc dobře neumí, proto musí tento vitamín spíše získávat z jiných zdrojů (např. žloutek). Naopak pro těhotné je mrkvem dobrý zdrojem protože z provitaminu A se nemohou předávkovat…

  Ale to už jsem moc odbočila, hlavně jsem se Vás spíš chtěla zeptat, jestli mohu zamrazovat i karotku?

  1. Dobrý den, děkuju za zprávu a upřesnění 🙂 Ano, já jsem zamrazovala i karotku a byli jsme spokojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *