Rajčata rostou. Stačí málo a úrody bude hodně

Jestli si rajčata pipláte od semínek stejně jako já, trávíte s nimi už pár měsíců. Z drobné sazenice se stává velká sebevědomá rostlina ozdobená žlutými květy, z nichž se stávají zelené plody. Jak se o rajčata postarat? 




Rajčata zalévejte akorát

Nejlepší je dešťová voda, třeba obohacená o přírodní hnojivo. Zálivka je u rajčat důležitá, a to v období jejich růstu i kvetení. Pozor na příliš vody, protože všeho moc škodí a přemokřená rajčata mohou začít uhnívat.

Rajčata zalévejte vždy přímo ke kořenům, listy ze zálivky vynechejte. Pokud zaléváte moc, začnou plody rajčat při dozrávání praskat. Někdo zalévá raději ráno či dopoledne, protože voda se lépe vsákne (v chladnějších večerech a nocích se voda vstřebává pomaleji, což může způsobit plísně).

V tomhle mám ale jako pracující člověk rezervu, a tak zůstávám u večerního zavlažování nejen rajčat, ale celé zahrady.

E-book Pěstuj zeleninu vás krok za krokem provede zahradničením – od výsevu až po sklizeň. Naučí vás, jak zeleninu pěstovat a přiblížit se zeleninové soběstačnosti.

Zaštípněte výhonky a listy

Aby se plody rajčat dobře vyvíjely a síla z rostliny šla do nich, je důležité rajčata zbavit přebytečných listů a výhonků. A to nemilosrdně. Doba od vykvetení do dozrání plodu rajčete trvá zhruba 2 měsíce.

Rostlinu zaštípněte za sedmým až osmým vijanem, protože plody, které by se tvořily výše, už nemají příliš šanci dozrát. Odstraňte také spodní listy rostliny a zaštipujte boční výhony, ty se vylamují snadno rukou (nůž nepoužívejte, abyste rostlinu omylem nepořezali).

Rajče s bazalkou a afrikánem

K rajčatům zasazuju vždy po sazeničce afrikánu. Tato květina je báječná, protože se dobře snese s různými druhy zeleniny i květin a pomáhá je ochraňovat před mšicemi a molicemi.

Chuť rajčat zase zlepší bazalka vysazená v jejich blízkosti. A navíc je to i praktické – když si vyjdete z kuchyně na zahradu, máte tyto dvě skvěle se doplňující suroviny hned po ruce.

Rajčata a plísně

Pokud pěstujete rajčata jako já venku a nikoli ve skleníku, mohou být snadno náchylná k plísním. Stačí, aby víc pršelo (ještě teď mám v živé paměti, jak dvě kolečka plná nádherných nedozrálých rajčat odvážím pryč, protože kvůli nadměrnému vlhku toho léta chytly plíseň).

Nejsem příznivcem chemie, ale pokud se už nedá nic dělat, tak raději přírodní prostředky, které působí proti plísni a houbovým chorobám rajčat.

6 thoughts on “Rajčata rostou. Stačí málo a úrody bude hodně”

  1. Můj dědeček kdysi vyráběl rajčatům takové stříšky, aby na ně nepršelo, měl je přímo v zahradě… já zatím pěstuji rajčata pod přesahem střechy v květináčích, aby mi nechytly plíseň, a časem budu zkoušet stříšky vyrábět, aby mohla rajčata i do záhonů.

    1. Díky za zkušenost, Jitko! Také míváme rajčátka pod stříškou – aktuálně u staré stodoly, kam jde slunce, a kde na ně neprší 🙂 krásný den!

  2. Milá Jano, taky pěstuji rajčata ve kbelících už několik let společně s bylinkami a afrikány. Právě začínají červenat a žloutnout (podle druhu) a vypadají krásně. Tak ať se urodí.
    Zdraví Michaela

  3. Zdravím,loni sem také vyvezl 70 rostlinek rajčat do rádoby kompostu.Vím,neměl by se pak dostat zpět na zahradu:-)Letošní rajské dostaly vodu jen první tři týdny a až do teď bez zálivky,jen co dala příroda.Vyplatilo se a zatím z 18ti rostlin máme obráno cca 25kg:-D Odhaduji,že bude ještě asi 40kg.Všem přeji bohatou úrodu.Jenda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *