Pěstujte zeleninu a květiny společně. Je to krásné a prospěšné

Každý rok u nás mezi zeleninovými záhony rozkvétají stovky oranžových a žlutých květů měsíčku lékařského. Nad ním poletují včely, čmeláci a motýli lační po nektaru. Měsíček suším na zimu na čaj. Prospívá nám všem. Zahrada je okouzlující. Postupně přidávám i další květiny, třeba afrikány, které chrání rajčata před plísní a další zeleninu před škůdci.
Už se nemůžu dočkat, až vykvetou. Afrikány, měsíčky, heřmánek nebo lichořeřišnice. Moje nejoblíbenější květiny, které vysazuju mezi zeleninu.

Proč sazím květiny a zeleninu společně?

  • Protože je to krásné. Zahrada vytváří nádhernou mozaiku. V zelených salátech a špenátech kvetou žluté a oranžové květy měsíčku. U rajčat prospívají afrikány. V mrkvovém záhoně voní majoránka a o kus dál rozkvétá levandule.
  • Protože plevel má málo místa. Čím víc užitečných rostlin v zahradě roste, tím méně šance má plevel. Salátový záhon je už teď, v květnu, celý obsypaný zelenými a svěžími listy a tam kde bylo místo, se uchytil měsíček, který už brzy pokvete.
  • Protože je to venkovské. Zeleninu společně s květinami pěstovaly už naše (pra)babičky. Věděly, že zelenina a květiny spolu dokážou vytvářet nádherná zákoutí. Pokud máte chalupu na venkově, směle do toho. Ale zeleninové záhonky šmrncnuté květinami a bylinkami budou krásné i ve městě.
  • Protože květiny se líbí včelám. A dalším opylovačům. Každý rok máme na zahradě živo. Což je skvělé, protože třeba rajčata, cukety nebo fazole potřebují své květy opylovat.
  • Protože mám květiny do vázy. Klidně si natrhám pugét měsíčků a doplním ho o zelenou mátu. Ve džbánku vypadají nádherně.
  • Protože je to užitečné. Všestranně. Zvlášť afrikány ochraňují zeleninu, stejně tak třeba i levandule. A bylinky, jako je heřmánek nebo měsíček, suším na čaj. Zatímco lichořeřišnice dává nádherné jedlé květy. Jíst se můžou i její listy. A plody se nakládají jako kapary.

Jak květiny ochraňují zeleninu?

Mezi největší opatrovníky zeleniny patří afrikán. Už jsem vám o něm psala v samostatném článku. Ale přidám víc informací. Ke každému rajčátku vysazuju jednu rostlinu afrikánu. Je to krásné. Navíc afrikány ochraňují rajče před plísněmi.

Krom toho hubí i půdní háďátka, odrazují hlístice nebo plzáky španělské (slimáky, plže). Zvlášť na velké rostlinky afrikánů si už plzáci netroufnou a vezmou roha. Takže afrikány jsou skvělé u listové zeleniny. Plže můžete ošálit také lichořeřišnicí, v ideálním případě je přiláká a jiné zeleniny si nevšimnou.

Velké potíže způsobují na zahrádce mšice. Odrazuje je levandule, takže třeba k růžím vysaďte jednu rostlinku. Už jsem zmiňovala, že pěstuju také heřmánek a pozoruju, že právě na něj si přelézají mšice a vegetí tam. Sice je to škoda, ale aspoň nejdou na zeleninu.

A neváhejte zkoušet i další kombinace. K rajčatům jsem například letos vysadila i jeden trs macešek. Jsou tam tak krásné!

Kromě květin vysazujte k zelenině i bylinky – psala jsem o tom tady.

A ještě jedna informace. Už poslední. O pěstování zeleniny společně s květinami u nás na zahradě natáčeli pánové z pořadu Polopatě. Díl věnovaný jedlým květům by měl běžet 11. června.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *