Česnek do země. Než úplně zamrzne

Říká se, že nejlepší doba na vysazení česneku je těsně před tím, než země zamrzne. Jenže poznejte to. Počasí si s námi celý rok trochu pohrává. Teplý začátek listopadu připomínal spíš jaro než podzim. A pak začaly plískanice. Dokonce napadlo trochu sněhu. Česnek jsem napřed namořila a pak ho ukryla do studené zeminy. Myslím, že se mu bude dobře spát, i když zatím půda pořád nezamrzla.




Letošní sklizeň česneku mě povzbudila. Je ho hodně. Je štiplavý. Zpříjemňuje těstovinové omáčky a topinky proměňuje v opravdu pálivé jídlo. Chutná mi když jsem zdravá a jím ho, když se kurýruju. Letos jsem ze země vysbírala a na sejpce usušila celou ošatku česneku. Myslím, že s ním poprvé vydržíme celou zimu.

Česneková historka

Jenže nebylo to tak slavné vždycky. Abyste si nemysleli, že mi všechno roste. Vůbec ne. Pře pár lety, když jsem s pěstováním začínala, přivezla jsem si z Oregonu od svých přátel česnek. Irene mi ho vyloupla z jejich zahrádky. Krásný, pevný, s fialovou slupkou. „Jak se vám to podařilo?“ valila jsem oči. „No prostě jsme ho dali na podzim do země a vyrostl.“ Uf. Vyprávěla jsem o své zkušenosti. Vysadila jsem pár stroužků na zkoušku a čekala. Za rok jsem sklidila jeden stroužek. Takže jsem byla v dost velkém mínusu.

IMG-20151113-00255
Sadbový česnek Slavin

Americký česnek jsem tajně převezla v letadle. A prošla jsem bez potíží milou kontrolou, která se mě ptala, jestli je u nás pořád prezidentem Václav Havel. Ačkoli podstoupil strastiplnou cestu, dopadlo to s ním stejně. Začala jsem se o česnek víc zajímat.

A došla jsem ke dvěma zásadním chybám.

  • Za prvé, česnek jsem vysadila do příliš vlhké půdy a do polostínu.
  • Za druhé, česnek jsem nemořila ve štiplavém nálevu proti plísním.

Prostě nejde být pořád eko. To si radši česnek namořím. Stejně bude lepší než z obchodu.

Takže další rok jsem zeminu obohatila pískem. Aby půda byla pěkně vzdušná a lehká. Vybrala jsem místo na slunci. A česnek naložila přes noc do roztoku proti plísním. Stojí pár korun a koupíte ho v zahradnictví.

Úroda se po těchto opatřeních zdařila. Myslím, že i kvůli dobré sadbě od pana Kozáka.

IMG-20151113-00258
Moření česneku

Péče o česnek

Když na jaře začnou rašit první výhonky česneku, je to radost. Jinak česnek nepotřebuje žádnou velkou péči. Nezalévejte. Letos bylo opravdu vedro a česnek si liboval. Po dešti nakypřete půdu. Občas zbavte plevele.

Sklizeň

Pěstuju paličáky (nejčastěji odrůdu Slavin a Bjetin). A ty se sklízejí, když jim zbývá pět dužnatých listů (často i žlutých). Nať trochu zkrátím, rozložím po sejpce a suším. Asi měsíc. Nakonec přendám do ošatky a skladuju na schodech na půdu, takže je česnek pořád při ruce.

Přečtěte si taky, co dobrého připravit s česnekem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *