5 bylinek pro pěstování doma v truhlíku

S láskou vařené jídlo, do kterého přihodíte hrst čerstvě natrhaných aromatických bylinek, potěší každého labužníka. Když nemůžete bylinky pěstovat na záhoně, vyberte si takové, které dobře rostou v truhlíku za oknem, na balkoně nebo na terase. Nadělají parádu, využijete je v kuchyni a ještě vám provoní vstup do domu.

Když mi Betty napsala, že by ráda článek o bylinkách vhodných pro domácí pěstování, protože její tři pejskové jsou trochu nezbední, vzpomněla jsem si hned na naši labradorku, která ráda tahá mrkev přímo ze záhonu. A ta radost, když ji uloví! Směju se pokaždé, když chroupá karotku i s kouskem zeminy. Ach ten její žaludek! Psy miluju i za ty jejich rošťárny.

Ale zpět k pěstování bylinek. V květníkách jim to sluší stejně dobře jako na záhonech. A skvěle se jim daří, pokud jim dáte půdu bohatou na živiny a dostatečnou zálivku. Například loni jsem pěstovala dobromysl ve starém kamenném korytu před vchodem do chalupy a dařilo se mu tam báječně.

Aby bylinky v truhlíku dobře rostly

  • Vyberte jim světlé a teplé místo, třeba balkon, parapet, terasu nebo verandu orientované na jih.
  • Pozor, některé bylinky jsou choulostivé a ven by neměly přijít před tzv. zmrzlými muži (například bazalka nebo rozmarýn).
  • Živiny v půdě jsou pro bylinky důležité, zasaďte je buď do substrátu určeného přímo pro bylinky, nebo do zeminy z kompostu.
  • Většina bylinek potřebuje pravidelnou zálivku, například bazalka je lačná po vodě, středomořské bylinky, jako je tymián, levandule nebo rozmarýn, naopak nepřelévejte.
  • Když budete pěstovat bylinky ze sazenic, nekupujte je v supermarketu! Většinou jsou tady rychle „vyhnané“ hnojivy a určené k rychlé spotřebě.
  • Tymián, rozmarýn nebo levanduli doporučuju pěstovat ze sazenic, které koupíte v zahradnictví, ale třeba bazalku, koriandr nebo řeřichu zvládnete vypěstovat ze semínek.

Bazalka

Bazalce se bude v truhlíku líbit. Má drobná semínka, která můžete vysévat přímo do květníku do substrátu nebo prokádrované zeminy. Až se rostlinky vyklubou, přesaďte je do větších nádob. Bazalka může vyrůst opravdu veliká, pokud má hodně slunce a tepla (například ve skleníku). Bazalku pěstujte na místě, které je slunečné a teplé, ale chráněné před větrem. Ideální je orientace na jih nebo jihovýchod. Dopřejte ji rovnoměrnou zálivku. Občas se mi stalo, že bazalka povadla z nedostatku vlhkosti, ale jakmile jsem ji zalila, zase ožila a dařilos se jí. Existují různé druhy bazalky – janovská, keříčkovitá, citronová, červená. Záleží jen na vás, jakou si zamilujete.

  • U bazalky sklízíme listy, které se používají hlavně v italské kuchyni, výborné je bazalkové pesto, listy bazalky použijte na těstoviny, do salátů, na pizzu nebo do italské rajčatové polévky.

Petržel kadeřavá

Kadeřavá petrželka je výborná bylinka do české kuchyně. Obsahuje spoustu vitamínu C. Pěstovat ji můžete přímo ze semínek, nebo si koupit sazenici v zahradnictví. Tato bylinka potřebuje světlo, ale nikoli přímé slunce, vhodný je tedy polostín. Dopřejte jí stejnoměrnou zálivku, ale nepřelévejte (od posledního zalévání nechte vrchní vrstvu půdy uschnout).

  • V kuchyni využíváme aromatické listy petrželky. Klasikou je ozdoba polévky, můžete je přidat do marinády, do pomazánek, salátů apod.

Rozmarýn(a)

Aromatická středomořská bylinka potřebuje hodně slunce a tepla. Ven se může přesunout až v polovině května, kdy by neměly hrozit přízemní mrazíky. Rozmarýn nebo rozmarýna je bylinka vhodná pro pěstování v květníku. Už jen proto, že ji na zimu musíte stejně přenést domů, kde byste ji měli zazimovat ve světlé místnosti o teplotě kolem 5 až 8°C, což někdy bývá problém takovou místnost najít. Dejte pozor na zálivku, tahle rostlinka potřebuje opravdu málo vlhkosti. Sklízí se listy a mladé špičky výhonků od dubna až do října.

  • Rozmarýn použijte na pizzu, těstoviny, maso, lososa i jiné ryby. Rozmarýnová koupel prý pomáhá proti revma a čaj zase prospívá trávení a povzbuzuje náladu.

Tymián

Také tymián potřebuje hodně slunce a málo vlhkosti. Je to nenáročná bylinka, co se týká živin v půdě. Pokud ho budete pěstovat v květníku, na zimu ho přeneste domu. Jinak zvládne přezimovat v záhoně, pečlivě přikrytý chvojím. Tymián je vhodné pěstovat ze sazenic, které koupíte v zahradnictví, ale vzejde vám dobře i ze semínek.

  • Sklízí se listy nebo mladé výhony, které jsou velmi aromatické. Tymián je skvělý pro přípravu masa, grilované zeleniny nebo omáček na těstoviny.

Dobromysl (oregano)

Trochu připomíná majoránku, která je mimochodem také vhodnou bylinkou pro pěstování doma, potřebuje hodně slunce, málo vlhkosti a vystačí si i s omezeným množstvím živin. Pokud ho budete pěstovat v květníku, na zimu ho přeneste domu. Jinak zvládne přezimovat v záhoně, pečlivě přikrytý chvojím – podobně jako tymián.

  • Sklízí se listy a špičky výhonků od května do října. Dobromysl je skvělé koření na pizzu, těstoviny, do omáček, marinád apod.

Další bylinky do truhlíku

truhlíku ale můžete pěstovat i další bylinky: pažitku, koriandr, saturejku, majoránku, různé druhy máty, řeřichu nebo rukolu.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *