O zahradnických plánech a svobodném pěstování zeleniny

Být venku, dýchat z plných plic čerstvý vzduch, nechat si hřát tváře sluncem, posílit ducha, svaly i mysl. Půda pro mě znamená hodně. Hlavně svobodu a nezávislost. A poslední dobou se nemůžu zbavit pocitu, že nám tu svobodu postupně ukrajují: kolečko po kolečku.

Začíná to vždycky nenápadně, což ukázala historie už mnohokrát. Tentokrát jsou (už zase) na mušce živnostníci a podnikatelé, jako svobodní a svobodomyslní lidé. A na takových lidech stojí demokracie. Patřím mezi ně a jsem na to hrdá.

Jsem zvyklá postarat se sama o sebe. Bez podpory, bez státních příspěvků, bez dotací. Vím, že když budu nemocná, nedostanu žádnou náhradu – nemám nárok na pořádnou nemocenskou nebo mateřskou. Až jednou půjdu do důchodu, prý mi dají jen minimum. Přesto bych neměnila.

Nemusím se poklonkovat, zodpovídám jen sama sobě. Povrchní jistotu jsem vyměnila za svobodu a nechci o ni přijít. To je to jediné, oč budu stát vždycky žádat – o svobodu, demokracii, dodržování základních pravidel právního státu.

Být svobodným a nezávislým člověkem znamená, že nepotřebujete žádnou podporu, žádné berličky. Že stojíte pevně na svých nohou. Nesete úskalí i rizika. Jste otužilí. Nebojíte se. A to je právě to, co mocipánům nevyhovuje.

Bojácné stádo se ovládá snadno. Pevný svobodomyslný člověk ne. A tak se to na nás hrne ze všech stran. Kontrolní hlášení a EET doprovázejí nenávistné výkřiky bolševických poskoků. Lidí, kteří nemají dost odvahy, aby se stali sami sebou. Raději se nechají vláčet a utáhnout na levnější pivo a slevový leták v lidovém Lidlu. Prskají, nadávají.

Snad to připomíná dobu padesátých let. Ukazovat prstem, podněcovat třídní nenávist, zvyšovat nároky, udachmat, unavit, otrávit. Není to jen buzerace, administrativa a další náklady. Omezení pomalu plynou i z dalších stran. Chcete mít domácí elektrárnu? Máte velký jistič? Plaťte! Ať se vám ta svoboda nevyplatí.

A tak si říkám, kdy přijde na záhony. Protože motiv je snad jasný! Kdo je největším konkurentem Babiše? Přece nezávislí lidé. Kteří nepotřebujou nakupovat v supermarketu polotovary. Kteří jsou alespoň částečně samostatní. Žádné zisky. Žádný strach. Žádný dav, který dá za levné pivo svůj hlas.

Přitom záleží jen na nás, kolik svobody si necháme opravdu vzít. Zatím pořád žijeme v demokratickém státě. Zatím pořád chodíme ke svobodným volbám.

Tak jsem se rozepsala trochu víc. Odpusťte mi to. Ale myslím, že je třeba pojmenovávat věci pravým jménem. A já pořád nemůžu pochopit, jak je možné, že v roce 2016 sedí ve vládě bývalý estébák? Že Agrofert inkasuje velké dotace a že ministr financí je ve velkém střetu zájmů?

Plán pěstování zeleniny

Tak ale zpět k zahradničení, které otužuje, posiluje ducha, mysl i tělo. Zpět do míst, kde jsme svobodní a pány svého času i prostoru. Jak jste na tom? Máte už připravený plán výsevu? Víte, co kde budete pěstovat? Nebo plánujete teprve zakládat záhony?

Namalujte si plán pěstování zeleniny

Minulý týden jsem už nakoupila semínka a začala tvořit zahradnický plán na letošní rok. Stačí papír a pastelky. Samozřejmě, je třeba zohlednit, jaké plodiny kde rostly loni – a obměnit je. Půda si tak odpočine. Jdu na to takhle:

  • Udělám si seznam plodin, které budu pěstovat.
  • Nakreslím si jednoduché schéma záhonů.
  • Doplním, co na jaký záhon přijde – zohledňuju přitom množství (více mrkve, cibule nebo petržele, méně ředkviček, salátu apod.)
  • K tomu přidávám i další místa, kde se bude pěstovat – například dýně a cukety na kompostu, rajčata v kbelíkách apod.

Co s čím pěstovat?

Dobré je vědět, jaké zeleniny se snesou a jaké ne. Tady je jen drobný příklad, co s čím můžete pěstovat.

  • Mrkev + pórek
  • Ředkvička + celer
  • Mrkev + petržel
  • Řepa červená + řepa černá
  • Salát + kedluben + špenát

Výběr místa pro záhon

A pokud záhony teprve zakládáte, připisuju i základní pravidla.

  • Ideální je místo orientované na jih či jihozápad (jihovýchod), ale ne všechny zahrady takové podmínky nabízejí. Každopádně by záhon neměl být příliš ve stínu (pozoruju opravdu velký rozdíl mezi kvalitou a velikostí úrody na záhonu, kterému část dne stíní statný ořech, oproti záhonům, kam má přístup slunce).
  • Na druhou stranu, záhony na „otevřené pláni“ také nejsou příliš vhodné – rostlinky totiž musí čelit větru a větší zimě než na (alespoň) částečně chráněném záhonu.
  • Pro úspěšné pěstování zeleniny je důležitá i kvalita zeminy. Jílovitý podklad není příliš vhodný, i když vše lze do určité míry řešit návozem zeminy z kompostu. (Když ho nemáte, zkuste požádat třeba sousedy. Zem si také můžete nechat přivést ze zahradnictví apod.).
  • K záhonu byste měli mít snadný přístup, abyste o něj mohli dobře pečovat. Neměla by proto kolem stát jakákoli nepřekonatelná překážka.

Pěstování a svobodě ducha, mysli i těla zdar!


One thought on “O zahradnických plánech a svobodném pěstování zeleniny”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *