Nejlepší antidepresivum? Půda!

Už je to potvrzeno i vědecky. Půda je účinné antidepresivum. A nejde jen o to, že si při zahradničení vyčistíte hlavu. Některé mikroby v půdě totiž mají podobný efekt jako antidepresiva, jen jsou bez vedlejších účinků. Takže proč brát prášky, když stačí pěstovat vlastní zeleninu, abyste se cítili lépe?

Půda má na lidskou psychiku výborné účinky. Na to snad ani není třeba vědeckých výzkumů. Dotýkat se čerstvě načechrané zeminy, která vám něžně propadává mezi prsty a voní, je téměř mystický zážitek. Spojuje nás s univerzem a s podstatou. Pročišťuje mysl, posiluje ducha a samozřejmě i tělo. Zahradničení v sobě skrývá blahodárné účinky. Co víc nakonec člověk k životu potřebuje, než čerstvý vzduch, voňavou půdu a čistou vodu?

Vědci nyní přišli na to, že půda obsahuje antidepresivum – konkrétně Mycobacterium Vacci. Tato látka stimuluje tvorbu serotoninu, který může za to, že se cítíme v pohodě a šťastně. Vědci prováděli studie na onkologických pacientech, kteří při kontaktu s půdou pozorovali zlepšení kvality svého života a menší stresovou zátěž.

Naopak, málo serotoninu vede k depresím, rezignovanosti a může být krokem k rozvoji dalších chorob. A já souhlasím. Při práci se zemí, ať už je to rytí na podzim, výsev v brzkém jaře, okopávání a zalévání zeleniny nebo její sklizeň, mě dostává do jiné úrovně bytí – jsem šťastnější, vyrovnanější, smířenější. Jsem to víc já. Dokonce, když pleju, představuju si, že společně s plevelem vytrhávám ze své mysli i negativní myšlenky. A na konci práce se cítím lépe.

Tak půdu vnímejte všemi smysli. Nasávejte její vůní, když zrovna zaprší nebo do ní praží slunce. Pokaždé voní jinak. Dotýkejte se jí, ať je bahnitá nebo sypká. Choďte po ní bosýma nohama. Hlaďte ji. Milujte ji očima.

Je to fascinující a prosté. Tak, jak to v životě ostatně bývá.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *