Postarejte se v létě o cukety, urodí křehké a lahodné plody

Cukety si hoví na obrovské hromadě kompostované zeminy. Rozhlížejí se do okolí, sluní se, chytají dešťové kapky a sledují, jak se dole na záhonech daří cibuli, mrkvi, salátům nebo pórku. Jsou možná trochu pyšné, jak jsou usazené hodně vysoko a pohodlně. Mají na to nárok, najednou vykvetou a plodí jednu lahodnou cuketku za druhou. Jak se o ně právě teď postarat?
E-book Pěstuj zeleninu vás krok za krokem provede  zahradničením – od výsevu až po sklizeň. Naučí vás, jak zeleninu pěstovat a přiblížit se zeleninové soběstačnosti.

Bez tmavozelených tykví bych neměla léto. Těším se na první plody cukety, protože najednou je tolik možností, co uvařit. Cukety jsou dobré smažené, opékané, v těstovinách, na grilu, jako příloha, hodí se do salátu a vaříme z nich i šmrncovní polévku. Aby se květy proměnily v křehké a lahodné plody, potřebují cukety dobrou péči.

  • Květy potřebují opylovat. Přesvědčte se, že to na vaší zahradě bzučí a že se včelky i další opylovači k cuketám nerušeně dostanou.
  • Když je sucho, cukety zalévejte, jsou to žíznivé rostlinky. Nejlepší je dešťová voda, třeba ještě vlažná, jak do ní celý den pražilo slunce.
  • Mulčujte. Třeba posekanou trávou, kterou rozložíte kolem rostlin. Ale pozor, vrstva by neměla být moc silná, protože jinak se v ní dobře schovají slimáci.
  • Když se objeví plody, dejte na ně pozor, aby neuhnívaly. Stačí je podložit třeba prkénkem.
  • Až budou plody cukety velké od nějakých 10 do 15 centimetrů, sklízejte, jsou totiž nejlepší. Kontrolujte rostlinu každý den, příliš přerostlé plody už nejsou tak lahodné.
  • Cuketu odřízněte ostrým nožem a na plodu nechte stopku dlouhou několik centimetrů, plod uložený v chladu takto vydrží až několik dní.
  • Rostlinu občas kontrolujte, ačkoli jsou cukety odolné, mohou za horkého a suchého počasí chytit okurkovou plíseň. Předejdete tomu pravidelnou a mírnou zálivkou.
  • Hlídejte si také slimáky a včas jim zarazte cestu k cuketám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *