Co platí na slimáky?

Miluju všechno živé. Slimáky nevyjímaje. Což se docela špatně se zahradničením snáší. Řekla jsem si proto, že ze slimáků nebudu mít strach. Inspirovala mě k tomu filosofie, že čeho se bojíme, to si přitahujeme. A naopak. Opravdu to fungovalo. Loni jsem sklízela jeden svěží a neokousaný salát za druhým. Když jsme si na něm zase jednou pochutnávali, dozvěděla jsem se krutou pravdu. Se slimáky bylo všechno jinak.

Můj zlatý muž a můj zlatý táta, vědomi si toho, že bych nezkřivila vlásek ani otravné mouše, natož slimákovi, který se krok sun krok plahočí zahradou, je tajně sbírali. Abych nevěděla. Ale když už jsem se pravdu dozvěděla, zajímalo mě, co se s těmi chudáky stalo. Táta přestal jíst, podíval se na mě a přiznal se: „Dal jsem jim šanci.“ Vytřeštila jsem oči a odložila příbor. „A to prosím tě jak?

Večer jsem vzal kolo, odjel jsem kus od baráku a tam je vyklopil na cestu. Měli tak možnosti utéct. Nebo taky ne. Provoz je ale večer docela malý,“ vysvětloval. Smála jsem se. A taky trochu brečela, potom potají, protože snaha neublížit, ale chránit úrodu se u nás pravděpodobně dědí.

Tak trochu doufám, že ani letos mě nenechají ve štychu. A já si mezitím budu snít o tom, že slimáci moji úrodu nechávají být. Třeba pro mé zelené oči.

Jak si poradit se slimáky na zahradě?

Naše babičky se slimáky na zahradě tak velké potíže jako my neměly. Ti lumpové, kteří okusují listy vašeho pracně pěstovaného špenátu, listového salátu nebo si drze ukusují z vašich dozrávajících jahod, jsou z Pyrenejského ostrova. Jejich správné jméno je plzák španělský a rozhodně to nejsou žádní džentlmeni. Poprvé u nás byli odhaleni na počátku 90. let a od té doby se množí až invazním způsobem. Na rozdíl od našich plzáků lesních jsou větší a bezpečně je poznáte podle rezavě hnědé barvy. Na zahradě se vyrojí pokaždé, když zaprší. A není jich zrovna málo!

Co s nimi?

  • Dobře funguje ruční sběr slimáků. Je to pracné a časově náročnější, ale zaručené. Nejlépe po dešti se vyplatí vyjít na zahradu s kbelíkem a sbírat. Jak s nimi naložíte, záleží na vás. Zahrádkáři doporučují zalít je vařící vodou, což je prý nejrychlejší. Naopak zasypat je solí je dost drastické a bolestivé.
  • Strýček mi zase doporučil jiný postup – nastražit jim lákavou past v podobě vydlabaného melounu, do kterého nalijete pivo, třeba i zvětralé. Prý jim tahle léčka chutná. Důležité je, aby hladinka piva byla dostatečná a slimáci se – utopili.
  • Řešením je mechanická ochrana záhonů, prý v tomto smyslu dobře fungují populární vyvýšené záhony. Využít lze různé zapuštěné plechy, které budou úrodu chránit.
  • Okolo rostlin lze nasypat také vaječné skořápky nebo piliny, což má slimákům znemožnit přístup k zelenině.
  • Populárním řešením jsou indičtí běžci – kachny, pro které jsou slimáci lahůdkou, ale vaši zeleninu nechávají být. Samozřejmě je třeba se o ně postarat, připravit jim ubytování. Přes zimu se kachny krmí nejčastěji granulemi.
  • Slimáky může odrazit i přírodní aromaterapie, jako jsou třeba keříky levandule nebo tymiánu rozsázené kolem záhonů.

Jak se slimáky bojujete vy?


One thought on “Co platí na slimáky?”

  1. Pěkný článek, díky!!! 😉 Jen musím říct, že u mně zafungoval keříček tymiánu jako pochoutka pro slimáky, takže aromaterapie u nás doma asi negunguje… :-/
    Jinak OK, o pastích s pivem jsem také slyšela, prý účinné řešení, i když také dosti nepříjemné pro topící se oběti…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *