Hýčkejte si na zahradě kopřivy. Kvůli čaji i hnojení

Kopřivový čaj mi nechutná, ale piju ho. Kopřivy vidím raději na kompostu, přesto jich část nechávám na zahradě vyrůst. Tahle bylina totiž není plevel. Vyrobíte si z ní skvělé hnojivo nebo postřik proti mšicím.




Kopřivový čaj

Kopřivový čaj doporučovala už Božena Kamenická, které se u nás v kraji říkalo bába Radnická. Dodnes od ní ve starých bylinkových knihách nacházím recepty psané rukou, protože i členové naší rodiny k ní chodívali. Kopřivový čaj pročišťuje organismus, posiluje cévní systém, pomáhá při revma a při astmatu. Pít ho můžete při jaterních, ledvinových nebo žlučníkových chorobách.

Jak si ho připravit? Snadno. Hrst čerstvých kopřiv zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vylouhovat a pijte ho vlažný. Kopřivový čaj si dopřejte 2 x denně po dobu tří týdnů a tuhle kúru doplňte odlehčením jídelníčku.

Vypěstujte si doma zeleninu! Objednat e-book.

Kopřivy přidávejte také k ovoci nebo zelenině, ze které si doma vyrábíte čerstvou šťávu nebo smoothies. Pročišťují krev a zbavují tělo toxických látek.

Kopřivy jsou výborné hnojivo

Kopřivy, které jste vypleli ze záhonů, nevyhazujte. Můžete je položit na záhony, aby se rozložily. Slouží jako hnojivo. Obsahují dusík, fosfor, draslík, zinek nebo železo. Látky, které podporují růst rostlin a posilují jejich obranyschopnost.

Když si na kompostu hýčkáte žížaly, které tak dokonale kypří půdu, připravte jim kopřivovou svačinku – spařenou kopřivovou nať (třeba právě z čaje), nevyhazujte, ale odneste na kompost. Pro žížaly je to prý pochoutka.

Z kopřiv si můžete připravit i výborné hnojivo, které přidáte do zálivky. Nekovovou nádobu, například kbelík, naplňte nasekanými kopřivami do tří čtvrtin a zalejte nejlépe dešťovou vodou. Výluh nechejte asi tři týdny kvasit, což se neobejde bez zápachu. Při zalévání přidejte trochu výluhu do vody – je nutné ředit asi v poměru 1 díl výluhu na 50 dílů vody.

Kopřivový postřik na mšice

Trápí vás na zahrádce mšice? Připravte si postřik z kopřiv, který je ze všech přírodních prostředků proti mšicím nejúčinnější. Asi půl kila kopřiv naložte do pěti litrů vody a louhujte celý den. Druhý den nařeďte poměrem 1 díl výluhu a 5 dílů vody a postříkejte napadenou rostlinu nebo celou oblast, kde se mšice vyskytují. Tento postřik se nehodí na cibuli nebo luštěniny, kterým by ublížil.


3 thoughts on “Hýčkejte si na zahradě kopřivy. Kvůli čaji i hnojení”

  1. Jak dlouho mohu výluh z kopřiv skladovat pro další použití na postřik proti molicím a mšicím?

  2. Kopřivový čaj z prvních kopřiv po zimě je super,, Komu nechutná doporučuji osladit medem. “
    Jakmile se objeví rozkvetlé pampelišky je skvělý čaj pár květů pampelišky a pár listů kopřiv.
    Skvělé a detoxikační.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *