Vyrobte si domácí postřiky na mšice. Je to snadné!

Mšice obalí rostlinu, vytvoří velký shluk a škodí. Nejsou vybíravé, usadí se na bylinkách, na květinách i zelenině. Rostliny napadají na zahradě i na balkonech paneláků. Co na mšice zabírá a jak si vyrobit účinný domácí postřik?

Léto je v plném proudu. Bylinky a květiny rozkvétají do krásy. Zelenina roste a vytahuje se za sluncem. Jenže jednoho dne si všimnete, že rostliny jsou obalené drobnými zelenými tečkami. Mšice. Škůdci číslo jedna na venkovských zahradách i městských balkonech.

Jak mšice škodí rostlinám

Rostliny napadené mšicemi na tom nejsou dobře. Mšice z nich vysávají šťávu, rostliny zpomalují svůj růst, jsou oslabené a náchylné k dalším chorobám. Postupně uvadají a hynou. Samozřejmě, rostliny napadené mšicemi vypadají nevábně. Jen těžko si natrháte růži plnou mšic nebo si nasušíte bylinky olepené tímto škůdcem.

Připravte se na mšice

Jestli se zatím mšice u vás neobjevily, buďte rádi. Ale pamatujte, že štěstí přeje připraveným. Mšice se vašemu záhonu vyhnou, pokud budete pravidelně plít záhony, protože mšice napadají velmi často právě plevel, ze kterého se šíří i na další rostliny.

Jako ochrana před mšicemi slouží levandule. Nám krásně voní, zatímco mšice spolehlivě odpuzuje. Mám s ní velmi dobré zkušenosti. Uvedu příklad. Letos mi heřmánek napadly mšice. Ale část heřmánkového záhonu, která byla lemovaná levandulí, zůstala nedotčená. Podobně poslouží také afrikány, které si snadno předpěstujete doma i ze semínek.

Pokud se u vás líbí broukům, máte alespoň z poloviny vyhráno. U nás na zahradě poletuje hodně berušek. A to je dobře. Slunéčko sedmitečné totiž likviduje mšice. Spořádá jich až 150 denně, a to není zrovna málo. Přes internet seženete i další mšicí predátory, třeba dravé mšicomorky. Mšice likvidují i škvoři.

beruška

Postřiky na mšice

Existuje celá řada receptů na postřiky na mšice. Některé fungují lépe, jiné méně. Záleží na tom, jak dobře si postřik namícháte a jak moc jsou rostliny mšicemi napadené. Důležité je postřiky aplikovat pravidelně, nejlépe jednou týdně, protože mšice se velmi rychle množí.

Postřik z kopřiv

Postřik z kopřiv je jedním z nejúčinnějších. Asi půl kila kopřiv naložte do pěti litrů vody a louhujte celý den. Druhý den nařeďte poměrem 1 díl výluhu a 5 dílů vody a postříkejte napadenou rostlinu nebo celou oblast, kde se mšice vyskytují. Tento postřik se nehodí na cibuli nebo luštěniny, kterým by ublížil.

Postřik z pelyňku

Pelyněk budete hledat už hůř než kopřivy, ale snad se podaří. Asi 100 g čerstvých listů pelyňku zalijte litrem a půl vroucí vody. Louhujte, dokud voda nevychladne. Sceďte a rozprašovačem aplikujte na postižené rostliny.

Mýdlový postřik

Je vhodný jen na rostliny, které nebudete konzumovat (např. okrasné květiny). Lžíci tekutého mýdla nebo jaru smíchejte s asi dvěma a půl litry vody. Pomocí rozprašovače aplikujte na rostliny. Stříkejte je jednou týdně večer (nikdy ne během slunečného dne).

 


7 thoughts on “Vyrobte si domácí postřiky na mšice. Je to snadné!”

  1. Mimulý rok jsme měli mšice hodně, zkoušela jsem chemický postřik, ale úspěšnost v hubení nebyla moc velká. O postřiku z kopřiv jsem už slyšela, tak ho letos asi vyzkouším, díky za dobrou radu s levandulí, nikdy bych netušila, že může levandule někoho odpuzovat.

  2. Výborně funguje také olejový postřik. litrů teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášky do pečiva. Účinnost je mechanická, olej zvířátka obalí a ona se udusí. Vajíčka nikoliv. Nutno tedy opakovat. Na rostlinách zůstane olejový povlak, to ano. Ke škodě je to snad jen na malinách – plodech,. jinak u všecho jiného si s tím pak poradíme!

  3. Já mám řadu růží a hned souběžně řadu levandulí. Bohužel na mšice nepůsobí. Začínaji na růžích poupata a už se objevili i mšice. A tak to mám už 3 rok. Letos vyzkouším kopřivy a uvidíme.

  4. Mšice se mi usadila na levanduli na okně, jsem z toho nešťastná, nemohu se jí zbavit Používala jsem ji do čaje… Asi zkusím ten olejový postřik,nerada bych ji vyhodila… 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *