Vyvýšené záhony postavíte za jedno odpoledne. Tady je návod

Ve vyvýšených záhonech, které jsou přitisknuté k roubené stěně staré stodoly, pěstujeme rajčata. Vzpíná se k nim slunce, jsou šťavnatá a sladká. Dnes jsme vyráběli další vyvýšený záhon. Na okurky. Tady je návod, jak si ho jednoduše vyrobit. Třeba ze starých prken.
Vyvýšené záhony jsou trendem. Objevují se na malých dvorcích a pořizují si je také lidé, kteří mají potíže se zády. Bránila jsem se jim. Dokud mě přestalo bavit vysazovat rajčata po jednom do kbelíků. Navíc každý byl jiný, takže estetika nefungovala. Loni jsme ze starých prken vyrobili vyvýšené záhony.


Takové vyvýšené záhony mají v komunitní zahradě v Berlíně. 

Moje rajčátka ve vyvýšených záhonech.

Vyvýšené záhony z prken

Odsejpalo nám to dobře od ruky. Minimum vyměřování. Práce s tím, co je ve stodole. Vzali jsme dvě velká silná prkna, kdysi bývala na podlaze v chalupě. Široká asi šedesát centimetrů. Kolíky jsme je zafixovali k zemi a ze strany stejným způsobem přidělali kratší prkénka. Naplnili kompostovanou zeminou obohacenou o trochu hnoje a zasadili rajčátka.

Zápisník ze zahrady. O pěstování zeleniny od výsevu po sklizeň. Zakousněte se letos konečně do své sladké mrkve, šťavnatých rajčat nebo řízné cibule.

Letos jsme stejně široká, ale o něco kratší prkna přišroubovali jednoduše k sobě a vytvořili obdélníkovou kostru vyvýšeného záhonu. Naplnili kompostovanou zeminou a ještě před výsadbou okurek, jejichž semena už odpočívají v zemi v květníkách, přidáme koňský hnůj. Výhodou takové konstrukce je, že pokud z ní vyndáte zeminu, můžete ji snadno přenášet.

Jednoduchá dřevěná konstrukce – sešroubovaná prkna.


Potom už stačí jen navozit kompostovanou zeminu.

A vyvýšený záhon je hotový. 

Vyvýšené záhony z cihel

Soused si zase na zahradě postavil vyvýšené záhony z cihel. Rozboural totiž starý přístavek a cihel měl nazbyt. Jednoduše je poskládal do obdélníku, naplnil konstrukci zeminou a navíc ještě přikryl starými okny. Vytvořil si tak i pařník, ve kterém mu doslova bují ředkvičky a saláty.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *