Afrikány ochraňují rajčata i růže. Zamilujte se do nich

Vysévám afrikány. Nikdy jsem je neměla příliš v lásce. Vysazovali jsme je totiž pravidelně na hrob a byly pro mě hřbitovní květinou. Od doby, co mi aksamitníky zachránily rajčata, je miluju. A tak je vysévám, abych je přesadila k rajčatům, další zelenině i k růžím. Ano, Lilly Marlene je už totiž usazená v květinovém záhonku.
Prý zatím vědci nezjistili, proč jsou afrikány tak báječné. Přesně neví, co to v nich je, že odhánějí molice a rajčata ochrání před plísní. Možná, že je to jejich vůně, která molicím vadí. Nebo mají něco jiného do sebe, co je staví na piedestal ochránců záhonků.

Zápisník ze zahrady. O pěstování zeleniny od výsevu po sklizeň. Zakousněte se letos konečně do své sladké mrkve, šťavnatých rajčat nebo řízné cibule.

Semínka afrikánů jsou titěrná. 

Ke každé rostlince rajčat vysazuju jeden afrikán. Semínka z nich si sbírám na sklonku léta, abych je mohla na jaře vysévat a předpěstovat si květiny, které září oranžovou barvou. Je to aksamitník rozkladitý. Vysadit ho můžete také kolem vchodu do skleníku, kde pokvete celé léto a bude dělat parádu. Vysazovat se má také k růžím. V květinové zahrádce s aksamitníky rozhodně počítám.


V
čera jsme vysadili růži Lilly Marlene, kterou mi strýček přivezl z Francie. I ji budou ochraňovat afrikány. 

Afrikán, nebo aksamitník?

Obojí. Označení afrikán odkazuje na Afriku. Mělo se za to, že byl přivezen z černého kontinentu. Pochází ale z Mexika, odtud ho mořeplavci dovezli do Španělska. Jsou různé odrůdy afrikánů. Například druh Tagetes erecta bývá označován za růži Indie.

Ke každému rajčeti vysaďte jeden afrikán. Ochrání rostlinu.

Pěstování afrikánů

Semínka aksamitníků jsou drobná, vypadají jako malé černé tyčky. Předpěstovávat je můžete v průběhu března a dubna. Stačí je vysévat do květníků. Až rostlinky povyrostou, přesazujte do truhlíků, na záhony, rajčatům nebo k jiné zelenině.


6 thoughts on “Afrikány ochraňují rajčata i růže. Zamilujte se do nich”

 1. Hezký den,
  tohle je pro mě novinka a skvělá zpráva, že bych se letos konečně mohla krásných rajčat dočkat… pěstuji si je sama ze semínek a báječně se jim daří, mají plno plodů, ale než stihnou dozrát, tak je napadne nějaká plíseň a je po všem… hned v úterý se vrhnu do obchodu na semínka afrikánů… 😀
  Krásný velikonoční víkend, Peťka 🙂

  1. JE TO PRAVDA I JÁ JE VYSAZUJI KE VŠEM KVĚTINÁM JAK NA ZÁHONKU TAK I DOMA DO KVĚTINÁČŮ,MÁM RÁDA TU VŮNI ,DAJÍ SE TAKÉ SPALOVAT KDY DESIFIKUJÍ MÍSTNOST S NÁKAZOU ZKUSTE JÁ TO DNESKA UDĚLÁM K VŮLI VNUČKÁM JSEM SAMA ZVĚDAVÁ JAK BUDE VONĚT.KRÁSNÉ LETNÍ DNY ZDENA 🙂

  2. Na plíseň vám afrikány nepomůžou, ale stačí, když rajčatům zajistíte ochranu proti dešti nějakou stříškou.

   1. Jani, pomůžou. Pomohly. Rajčata pod stříškou mám vždycky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *