Většina semínek už je v zemi. Nastává doba čekání. Vzejdou, nebo ne? Rozhoduje toho tolik – sluneční svit, živiny, kvalita semena, ale také závlaha. Semínka v zemi nesmí uschnout! A nejlepší je samozřejmě dešťová voda.
Zajistit si dostatek sudů nebo nádrží s vodou, a to nejlépe blízko záhonů, je důležitým krokem pro dobrou sklizeň. Loňské léto bylo velmi suché a já jsem s láskou vzpomínala na pokrokového pana Reindla, který do naší roubené chalupy nechal už v roce 1913 natáhnout litinové trubky až z horní louky, která je přirozeným zdroje vody.
Dodnes vše skvěle funguje, voda je podle posledního rozboru pitná a velmi dobrá. A co je důležité, je zadarmo. Protože teče samospádem, stačí jen povolit kohoutek. Žádná elektřina, žádné čerpadlo. Tak jsme mohli bez skrupulí napouštět jeden sud za druhým. Vyprahlá zemina vypila snad stovky litrů vody. Ještě jednou za to moc děkujeme.
Ale jak řešit závlahu zahrady bez podobného i dnes pokrokového opatření? Když zaprší, chytejte vodu, kde se dá a do čeho se dá. My používáme obyčejné sudy postavené pod okapy, ale existuje celá řada vychytávek. Třeba různé nádrže a jímky na dešťovou vodu. Tady je pár příkladů.
Skládací nádrž na dešťovou vodu
Skládací nádrž na vodu s kapacitou 250L umožňuje skladování dešťové vody pro pozdější použití. Každý vstup a výstup je opatřen síťovým filtrem, takže nádrž účinně čistí vodu.
Zdroj: www.vidaxl.cz/
Plastová nádrž na dešťovou vodu
Plastové nádrže na dešťovou vodu pochytají vodu ze střech rodinných domů. Součástí je i víko a plastový výpustný kohout.
Zdroj: www.shop.elkoplast.cz
Sud na dešťovou vodu
Sud na dešťovou vodu lze postavit přímo k okapovým rýnám, kde zachytí dešťovou vodu a Sud je vyroben z tvrzeného plastu, který je odolný venkovním teplotám.
Zdroj: www.4home.cz/
A jak řešíte vodu na zahradě vy?