Pěstování rajčat: Ať žijou jablka z ráje!

Jako dítě jsem vůbec nechápala, proč se rajčatům říká rajská jablíčka. Už to vím. Jsou prostě jako z ráje. Chutnají přímo božsky. Samozřejmě ta domácí. Jak je předpěstovat a pěstovat?

Rajčata začínám předpěstovávat už na sklonku února nebo počátkem března. Aby se vám urodila dobrá rajská jablíčka, stačí málo. Třeba i městský balkón. Protože část týdne trávíme ve městě, beru si s sebou jednu dvě sazenice, které přesadím do kbelíku a postavím na balkón. Ač je orientován severozápadně, stejně zčervenají. A jsou lahodná.

Předpěstování rajčat

Jestli jste zatím rajčátka nevyseli do truhlíku nebo květníků, je nejvyšší čas. Začátkem března už by měla semínka rajčat odpočívat v půdě. Vytáhnou co nevidět. Daleko za sluncem.

Až budou mít dva lístky, neváhejte je přepíchnout – každou rostlinku do samostatného květníčku nebo třeba kelímku od jogurtu. Je to práce piplavá.

Dnes jsem si vzešlá rajčátka hezky přistavila na kompost a přepichovala jedno po druhém. Až mi ruce omrzly. Teplo totiž opravdu ještě není.

Nejlépe se bude rostlinkám klubat na svět na parapetu okna. Ale pozor na málo nebo naopak moc světla, můžou se táhnout, můžou být slabé, vysoké a křehké. Letos se mi stalo, že vytáhly až moc. Tak jsem většinu jejich stonku při přepichování schovala na radu zkušeného zahradníka do zeminy.

Květen, rajčata dej ven

Asi v polovině května začněte rajčátka otužovat – občas je prostě vyneseme ven. Ven je raději přesaďte až po prvních mrazících, pokud tedy nemáte skleník. Já ho nemám, tak je přesazuju do velkých kbelíků a šup s nimi ke stodole, kam se vzpíná slunce, kde to hezky hřeje a staré trámy poskytují rajčátkům dobrý přístřešek. Neměly by totiž být příliš vystaveny povětrnostním vlivům.

Rajčata zalévejte ke kořenům a občas jim načechrejte půdu. Listy chraňte před vodou a deštěm, protože jak známo, rajčata jsou náchylná plísním. Asi před dvěma lety jsem odvážela dvě kolečka plná rajčat, která nestihla dozrát, protože chytla plíseň. Nebylo mi při tom do zpěvu.

Každá rostlinka by měla dostat svůj kůl, asi 150 cm dlouhý, aby se měla o co opřít. V průběhu růstu uštipujte výhonky, aby rajče neztrácelo energii a koncentrovalo ji do dozrání plodů.


One thought on “Pěstování rajčat: Ať žijou jablka z ráje!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *