Nepěstujte pórek, ale pěkně silný pór!

Miluju ho. Protože krásně voní. Protože z něho vařím výbornou polévku. Protože ho přidávám do omáčky na těstoviny i do salátů. Pórek má na mé zahradě čestné místo. Pěstuju ho ze semínek a raduju se, jak se vytahuje ze země a zároveň sílí. Loni bylo po radosti. Do pórku se totiž zavrtala vrtalka pórová. Letos nenechám nic náhodě.

Čím nás živí pórek

Tento oblíbený a chutný druh zeleniny obsahuje vitamín B3, betakarotén, vitamín C a E. Kromě toho je pórek bohatý na draslík, vápník, železo a fosfor.

Pór zimní a letní

Pěstovat můžete pór pro zimní a letní sklizeň. Rozdíl je v tom, že letní pór se sklízí během léta do prvních mrazíků, zatímco na zimní pór chodíme na zahrádku od září a vydrží bez větší újmy i velké mrazy. Letní pórek roste rychleji, je vyšší a má i delší bílou část, kterou používáme v kuchyni. Právě na pěstování letního póru se dnes zaměříme.

Jak pěstovat letní pórek

Je nejvyšší čas vysít semena pórku, pokud jste to ještě neudělali. Pór se vysévá v druhé polovině března, a to nejlépe do pařeniště. Protože skleník by mi u památkově chráněné chalupy neprošel, seju pór přímo do záhonu. A roste. Sice pomaleji, ale roste.

  • Když se pórek vyklube a trochu zesílí, přesazuje se na připravený a kyprý záhon do řádek asi 25 cm širokých a prohloubených asi na 10 cm.
  • Sazenice póru je dobré dát asi 20 cm od sebe. Potřebují totiž prostor.
  • Při přesazování póru zkracujeme jemné kořeny na polovinu a nadzemní listy rostliny asi o dvě třetiny.
  • Pórek miluje vláhu, díky které dobře prospívá a roste. Dopřejte mu proto pravidelnou zálivku.
  • Tato zelenina potřebuje dobře živenou půdu – čím více živin, tím lepší bude.
  • Když pór zesílí, můžete ho postupně sklízet (v průběhu léta až do prvních mrazů).
  • Sklizený pórek je možné zamrazit samostatně nebo v zeleninové směsi.

Škůdci póru

Nebudu nic zastírat. Loni mi úrodu pórku poničili škůdci – blanokřídlá moucha vrtalka pórová. Vajíčka zavrtává do rostliny a vylíhlé larvy dělají v pórku cestičky. Není to hezké a není to dobré. Přemýšlím, že letos se budu bránit. Bohužel to asi bez chemie nepůjde. Proti vrtalce lze pór ošetřit například přípravkem Decis EW 50.


5 thoughts on “Nepěstujte pórek, ale pěkně silný pór!”

  1. Slyšela jsem, že stačí pórek v době líhnutí té mušky chránit netkanou textilií, takže by snad nemusela být chemie potřeba. Ale vyzkoušeno nemám, budu zkoušet poprvé teprve letos.

  2. já to stříkám ,porek miluji a nenechám si ho zničit mouchou a pak si jít koupit do krámu stokrát stříkaný por, mě stačí 2 postřiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *