Jak předpěstovat rajčata? Tady je návod krok za krokem

Včera jsem měla ruce zašpiněné od zeminy. Pustila jsem se konečně do předpěstování rajčat. Jak na to? Tady je návod krok za krokem.
V únoru to začíná. Můžete se pustit do předpěstování plodin, které mají dlouhou vegetační dobu. Vedle rajčat to jsou papriky, celer nebo lilek. Pokud už brzy chcete ochutnávat vlastní zeleninu, začněte i s předpěstováním salátů. Nebo si do truhlíku vysejte listovou zeleninu a ředkvičky. :

V obchodech už najdete semínka různých druhů zeleniny, a protože už určitě máte zahradnický plán, můžete si je zajít nakoupit. Pořídit si můžete i sazenice bylinek a prozatím si připravit mini bylinkovou zahrádku za oknem.

Udělejte si taky pořádek v zahradnických věcech. Zjistěte, jestli máte dost květináčů, truhlíků a kelímků na výsev. A prohlédněte si zahradnické náčiní, jestli nepotřebuje vyspravit. Zeminu můžete nakopat na kompostu, pokud nebude zmrzlý nebo zasypaný sněhem. Nechte ji orazit v teple, ať semínkům nezpůsobíte šok. Nebo si jednoduše kupte substrát určený pro výsev.

Vypěstujte si doma zeleninu! Objednat e-book.

Rozmyslete si také, jaké plodiny budete předpěstovávat. Hojně pěstuju rajčata, celer nebo listový salát, takže se mi vyplatí si rostlinky vypiplat, ale jiné sazenice bez výčitek koupím v zahradnictví.

Jak předpěstovat rajčata?

Celer, rajčata nebo papriky potřebují víc času, proto je vhodné je předpěstovávat právě už teď, v únoru nebo na začátku března. Až přejdou květnové mrazíky a začne nastupovat pomalu léto, budou sazenice už dost velké a silné, aby zvládly pobyt venku.

 • Semínka rajčat, paprik nebo celeru stačí vysít do substrátu nebo kompostované zeminy – je jedno, jestli do truhlíků nebo květináčů.
 • Osvědčily se mi mini rašelinové květináčky,
 • Semínka dávejte několik centimetrů od sebe nebo je vkládejte po jednom do mini květináčku.
 • Stejně se nevyhnete tomu, že je budete jednou nebo dvakrát přesazovat (přepichovat), než přijdou ven nebo do skleníku.
 • Nejlepší místo, kam květináče nebo truhlíky se zasetými semínky postavit, je okenní parapet.
 • Na rostlinky by mělo jít dost světla, ale ne zase příliš. Protože za mocným slunečním svitem se pak sazenice vytahují, takže rostlinky mohou být moc dlouhé a slabé.
 • A pak už stačí jen trpělivě zalévat. Zemina nebo substrát nesmí vyschnout. Zároveň si dejte pozor na přemokření.

Nezapomeňte si k rajčatům nachystat také sazenice afrikánů (aksamitníků)! Přečtěte si o tom, proč rajčata a afrikány pěstovat společně.

Přesazení sazenic

Až budou mít sazenice dva lístky, neváhejte je přepíchnout – každou rostlinku do samostatného květináčku nebo třeba kelímku od jogurtu.

Je to práce piplavá, náročná, ale nutná. Pokud mají rostlinky příliš dlouhý a slabý stonek, což se může stát, při přesazování je vložte níž do země a zeminu přihrňte.

Potom je zase postavte na parapet, zalévejte a čekejte, než přijde jejich čas. Rajčata a papriky jsou choulostivé, takže s jejich vysazením ven počkejte až na po třech zmrzlých mužích (jsou v polovině května).

Hotovo a vy se nudíte?

V únoru už se můžete chystat na březen, kdy na zahradě propuknou práce. Pokud to počasí dovolí, nebude sníh nebo mráz, můžete se pomalu pustit do příprav.

 • Zryjte záhony, na které už na podzim nebyl čas.
 • Záhony, které jste na podzim zryli, stačí načechrat hráběmi nebo rycími vidlemi.
 • Zarýt do půdy můžete hnůj nebo jiné přírodní hnojivo.
 • Vytáhněte plevel, který už sem tam raší.
 • Upravte záhony a cesty mezi nimi, zpevněte jejich okraje.
 • V březnu, kdy se pustíte do výsevu, jako když to všechno najdete.

Únorové pranostiky

Únor – úmor: kdyby mohl, umořil by v krávě tele a v kobyle hříbě.

V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.

Co si únor zazelená – březen si hájí; co si duben zazelená – květen mu to spálí.

Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.

Suchý půst – úrodný rok. (Tak tolik nepijte! 🙂 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *