Září v zeleninové zahradě

Zeleninová zahrada září. Když stojím před záhony, obdivuju, jak překypujou hojností. S vděčností sbírám plody své práce. Co na jaře zaseješ, to na podzim sklidíš. Cyklus se pomalu uzavírá, aby mohl začít další. I když je září měsícem sklizně, můžete některé druhy zeleniny i vysévat a postupně zahradu připravovat na zazimování.

Sklizeň i výsev

Září je ve znamení sklizně zeleniny i ovoce. Sklepy, mrazáky i spíže se plní. Ještě je ale pořád čas vysévat zeleninu na pozdní sklizeň. Na zahradě už se mi klubou nové ředkvičky, špenát a salát. Pěstovat můžete znovu kopr nebo ozimý květák. Záhony, které už necháte odpočívat, vyplejte, přidejte hnůj a zryjte.

Sadbový česnek

Připravte se na výsadbu česneku. Sadbový česnek nakupuju pravidelně u pana Ing. Kozáka (www.cesnek.cz). Tradičně pěstuju odrůdu Slavin a Bjetin. Česnek vysazuju většinou na konci října nebo začátku listopadu, podle počasí. Zatím je ještě čas, ale objednávku sadby bych nepodceňovala. Loni jsem nechávala všechno na poslední chvíli, až na mě nakonec nezbylo a sadbový česnek jsem sháněla, kde se dalo! Pozor, výsadbu česneku dobře naplánujte, neměl by přijít do půdy po cibuli, póru nebo bramborách (a pochopitelně ani po česneku, plodiny je třeba střídat).

Chraňte zeleninu

Ještě než zeleninu sklidíte, třeba mrkev, pór nebo petržel počkají až do října, je třeba ochránit ji před škůdci. K tomu dobře slouží netkaná textilie, která může citlivější rostliny ochránit i před prvními podzimními mrazíky. Zkontrolujte i košťáloviny a seberte z nich vajíčka a housenky. Chráníte si tak i úrodu v příštím roce.

Rajčata a dýně

Během září skliďte i poslední rajčata. Zelená, která ještě nestihla dozrát, nechte zčervenat doma, nebo si z nich připravte dobroty. Prohlédněte i dýně a podložte plody prkny nebo dlaždicemi, aby neuhnívaly.

Bylinky

Na sklonku září si odkopněte bylinky a vsaďte je do květináče, ať máte čerstvé i během zimy. Vysévat do květníku můžete i letničky, například bazalku nebo majoránku.

Jahodník

Nezapomeňte ani na jahodový záhon! Až do poloviny září můžete zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných sazenic, které se vám rozrostly na původním záhonu. Jahodníky před zimou vyplejte, okopejte a přihnojte.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *