Zachumlané záhony pohnojte dřevěným popelem

Nasněžilo. Raduju se. Bílá pokrývka, nudle u nosu, ledový vichr střídaný hřejivým sluncem, pod jehož paprsky se sníh třpytí, ale netaje. Záhony podřimují pod nadýchanou peřinou. Sem tam přizdobenou popelem. V kamnech pálíme dřevo a popel sypeme přímo na záhony nebo do kompostu. Jsou v něm totiž živiny: vápník, draslík, hořčík nebo fosfor.

Většina živin se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a tak se po spálení voňavého polena zase vrací zpátky do půdy.

Koloběh. Cyklus. Kruh.

Řeknu vám, se dřevem jsme letos měli opletačky, ač jsme u brdských lesů oplývajících hojností.

20170106_161857

Napřed nám dovezli dřevo mokré. Podruhé zase dřevo mokré, ač jsme jasně objednávali suché. Jako vyschlé, ne takové, které dehtuje a zanáší. Když už jsme do kamen vhazovali poslední suché poleno, zadrncal na dvoře strýček (ten, co pálí slivovici) s vlekem plným ukázkově vyschlých polínek třešně. Zrovna je přikládám. Krásně voní. Romanticky praskají.

Shoří do poslední třísky. A zbývá jen ten dřevěný popel, který obsahuje:

  • Asi 30 % vápníku
  • Kolem 10 % draslíku
  • Zhruba 4 % fosforu
  • A asi 4 % hořčíku

Vysypat ho jen tak do popelnice by byla věčná škoda. Dřevěný popel je cenné hnojivo. Například draslík vyživuje plodovou zeleninu a cibuloviny.

Kolik dřevěného popelu záhony potřebují? Říká se, že na 10 metrů čtverečních stačí asi 1 kg (do klasického kbelíku se vejde asi 5 kg popela). Popel střádáme většinou právě do kbelíku a potom ho jednou za čas rozprášíme na záhony nebo přisypeme do kompostu. Schovat si ho můžete i na jaro a při obdělávání záhonů ho zapracovat do půdy.

 


2 thoughts on “Zachumlané záhony pohnojte dřevěným popelem”

  1. To jsem netušila, že je popel tak super hnojivo! Odedneška ho už nebudu vyhazovat do popelnice! ..Děkuji za tip!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *