Vzpomínka a zahradníkův plán na příští rok

Co dělá zahradník v zimě? Chodí kolem záhonů, které ani nejsou zasněžené, ale docela bujně na nich raší plevel, a jako mlsný kocour si představuje, co kam zaseje. Jindy zase zahradu toužebně pozoruje z okna. Rozpomíná se na vůni právě zryté zeminy. Nemá stání, zastavení ani posezení. A tak listuje aspoň ve svém zápisníčku, vzpomíná na úrodu a hlavně plánuje tu novou.

Takový zahradník se nenechá ukolébat plamenem, který olizuje sklo v krbových kamnech. Ani vůní dřeva. Ani čajem s rumem. Pořád je kouskem své (v zimě trochu bolavé) duše na záhonech.

Vzpomínky na zahradnický rok 2015

Když jsem poprvé stála u nových záhonů, zděšeně jsem polkla a polil mě studený pot. Jeden ar nakypřené půdy čekal, až ho proměním v záhony. Až do nich vtlačím semínka. Až je okopu. Až je zaleju. Až je sklidím.

Říkala jsem si, že je to velké sousto. Nad mé síly, svaly a čas.

Jenže jen koukáním a přemýšlením se toho moc neudělá. Tak jsem vzala rýč, hrábě a motyku. Vytvořila jsem jeden záhon, pak druhý, třetí… A najednou jsem se divila, jak se ladně vinou jeden vedle druhého. Pravda, možná trochu šejdrem, ale rostlinkám je to fuk.

A s pozdním jarem přišla první sklizeň. Svazky ředkviček. Plné sáčky špenátu. Roztomilé hlavičky hlávkového salátu. První sladká karotka. Psala jsem si, kolik svazků jsem snědla a kolik darovala. Než mě to přestalo bavit. Vím jen jedno, že jeden ar záhonů odpočaté půdy, který osejete s rozmyslem, stačí na vypěstování dostatečných zásob cibule, česneku, celeru, petržele, mrkve, ředkve, řepy a dalších a dalších zeleninových pochoutek.

Tak, teď zahrada odpočívá. A co bude dál?

Zahradnický plán na rok 2016

Kamna mi zahřívají nohy a kolem sebe jsem si rozložila pastelky, tužky, poznámkový blok a zápisník. Je čas, začít plánovat. Zabavit mozek, když už ne ruce. A tak začínám kreslit. V krajním záhonu hned vedle jahod už od listopadu odpočívá česnek. Vedle přijde mrkev. Cibule až na konec. Mezi nimi se usídlí petržel a celer. Nesmím zapomenout na saláty, ředkvičky a špenát, které se otočí aspoň dvakrát za sezónu. Tak mám plnou hlavu starostí, aby se tam všechna zelenina vešla. Letos jí bude ještě víc. Protože ten jeden ar byl vlastně pro mé ruce málo. Ano, trochu se ta zahrádka rozrostla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *