Svatojánská bylina třezalka tečkovaná

Nezklamala. Včera jsem se procházela kolem polí a luk a na jejich okraji už vykukovaly žluté květy třezalky tečkované. Svatojánská bylina vykvétá přesně na svátek Svatého Jána, aby nás zase obdarovala svými blahodárnými účinky.

Svatojánská noc se slaví z 23. na 24. června. V košíku, do kterého sbíráte devatero kvítí, by neměla chybět bylina Svatého Jána, třezalka tečkovaná. Svátek i sama bylina jsou opředené legendami. Svatojánská noc je magická, je svátkem posvátných sil a zemské energie. Svatojánskou bylinu sbírala nejen láskychtivá děvčata, ale i sedláci, kteří ji vkládali mezi krajíce chleba a nabízeli ji dobytku, aby ho rostlina chránila před nemocemi.

Třezalka se objevuje i v křesťanské mytologii. Protože její květy po rozmáčknutí zanechají na vašich prstech červenou šťávu, dávala se tato bylina do souvislosti s Kristovými ranami. Olej z třezalky tečkované skutečně pomáhá léčit rány a poranění.

Čaj z třezalky zase zklidňuje nervy a pomáhá s nespavostí. Třezalka ulevuje namoženým svalům a doporučuje se i na ženské orgány.

Čaj z třezalky tečkované

  • Čajovou lžičku Svatojánské byliny přelijte čtvrt litrem vroucí vody, louhujte asi 10 minut a sceďte.

Janův olej

  • Svatojánskou bylinu vložte do sklenice a zalijte olivovým olejem. Uzavřete a postavte na 14 dnů na slunečné místo. Olej se zbarví do červena. Sceďte a uložte na tmavé místo. Používejte na rány, oděrky, popáleniny.


2 thoughts on “Svatojánská bylina třezalka tečkovaná”

  1. Janův olej můžu jen doporučit. Funguje skvěle. I když už je po Sv. Janu, u nás třezalky teprv rozkvétají.
    Olivový lej kupuji raději v lekárně – stačí 2 dcl – ten ze supermarketu bývá různě ochucený i zabarvený do zelena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *