Levandule otevírá květy. Sušte, nakládejte, hýčkejte se

Levandule se naklání za sluncem a pod hřejivou sílou slunečních paprsků otevírá své květy. Jsou právě z poloviny rozkvetlé. Nejvyšší čas voňavé kvítky ostříhat, svázat a usušit. Vyrobit si z nich můžete levandulovou pleťovou vodu, sůl do koupele, levandulový cukr nebo voňavé bylinkové sáčky pro dobré spaní.

Většina bylinek je právě teď, v období mezi Jany, ve svém rozpuku – mají největší sílu. Proto neváhejte, stříhejte je a sušte – na koření nebo na čaj. Nebojte se, že by váš bylinkový záhon utrpěl. Uvidíte, že bylinky zase brzy obrazí.

Zajímavé je, že pokud levanduli (nebo jinou rozkvetlou bylinku) ustřihnete, tak ještě během sušení bude své kvítky rozvíjet. Proto je vhodné ostříhat je ještě před plným vykvetením. Bylinky, třeba právě levanduli, svažte do menších svazečků a pověste květy dolů, nejlépe na půdu nebo jiné suché a větrané místo. Sušená levandule je báječná dekorace, ale využít ji můžete i jinak.

20160612_111735

Účinky levandule

  • Uklidňuje a harmonizuje tělo i duši.
  • Pomáhá dobrému spánku.
  • Uklidňuje a čistí pokožku.
  • Pomáhá nám zvládnout nervozitu nebo stres.
  • Doporučuje se při bolesti hlavy a migrénách.
  • Uvolňuje napětí a pomáhá relaxovat.
  • Levandule odpuzuje klíšťata nebo komáry

Čaj z levandule

Levanduli můžete používat vnitřně i zevně. Čaj z květů levandule pomáhají uklidnit nervy, povzbuzují trávení a podporují trávení. Dvě lžičky levandulového květu zalijte 250 ml vroucí vody a nechte asi 5 minut vylouhovat. Vypijte vlažné. Čaj lze užívat 3 x denně.

Mořská sůl s levandulí

Mořskou nebo himálajskou sůl promíchejte s hrstí sušených levandulových květů. Přidat můžete pár kapek éterického levandulového oleje. Naplňte solí organzové sáčky a vždy jeden vložte do horké koupele. Uvidíte, že vás báječně zklidní a uvolní.

levandule

Pleťová voda z levandulových květů

Hrst sušených levandulových květů zalijte sklenicí vody, přidejte šálek jablečného octa a protřepejte. Uzavřete a nechte asi 2 týdny louhovat při pokojové teplotě. Potom přeceďte a používejte jako běžnou pleťovou vodu. Levandulová voda pleť dobře vyčistí a uklidní.

Levandulový cukr

Dvě polévkové lžíce sušených levandulových květů smíchejte se dvěma hrnky cukru. Uzavřete ve sklenici a nechte asi týden stát. Občas protřepejte. Po týdnu bude cukr báječně vonět levandulí a osvěží tak dezerty nebo čaje.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *