Štědrý den na zahradě. A krásné Vánoce!

Zahrada si taky zaslouží kousek ze štědrovečerní večeře. Jako poděkování za sklizeň. Nosím záhonům každý rok trochu cukroví. Co na tom, že ho sní ptáci nebo myši. Štědrovečerní noc je venku krásná. Zvlášť, když svítí hvězdy.
Taky máte pocit, že před Vánoci je ve vzduchu opravdu něco magického? Šimrání v břiše. Světýlka. Těšení se na lidi, co máte rádi. Na něco dobrého. Na dárky.

Tak jo. Já se těším. Letos si dělám Vánoce pohodlné. Dárky jsem nakoupila o jednom šíleném odpoledni a večeru. Pečení cukroví si užila se sklenkou vína a spálila jsem jenom dva plechy. Dárky balím postupně, abych měla o Štědrém dni volno. Místo stromku letos budeme mít na chalupě adventní věnec. A na zahradě venkovní stromeček.

Magii ve vzduchu podtrhují hvězdy. Aniž bych se chtěla pouštět do astrologie, už je to vážně dávno, co jsem chodila poslouchat přednášky o konstelacích hvězd, připomenu, že nás ve čtvrtek čeká zimní slunovrat a v neděli Štědrý den. Měsíc tento týden projde znamením Střelce, Kozoroha, Vodnáře i Ryb. Zdá se, že vesmír má smysl pro humor (chudáci kapříci).

Až nastane ten den, který má být Štědrý (a přeju nám, aby byl hlavně v našich srdcích), tak nezapomeňte poděkovat své zahradě. Hospodáři dřív taky nezapomínali. Napřed dostávali svůj díl krávy, koně, slepice, králíci. Stáje máme prázdné, ale nasypeme aspoň kosákovi, který u nás zdomácněl, a dalším ptáčkům.

Potom si asi vezmu hrnek s kávou a talířek s cukrovím a chvíli si posedím venku, než zahrada dostane svůj díl – symbolickou porci cukroví a rozkrájeného jablíčka.

Přeju vám krásné Vánoce. Štědrost v srdci. A zdraví do roku 2018.

Jana

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *