Pojďte taky klíčit. Třeba vojtěšku, mungo nebo řeřichu, ať se ve zdraví dočkáme jara!

Líný leden se táhne. Sice miluju, když se paprsky slunce třpytí ve sněhu a ráda si vymrzlá z běžek zalezu do horké vany s levandulovou solí, ale svrbí mě ruce. Před pár dny se moje prsty po dlouhých týdnech dotkly půdy, když jsem přesazovala narcis, který jsem vysvobodila ze spárů supermarketu, ač běžně rostlinky v chrámech konzumu nekupuju. Zažila jsem euforii. A řekla si, že už to nevydržím. Oživuju pažitku, která už zdárně raší. A „vyrábím“ klíčky: řeřichy, vojtěšky a exotického munga.

Jedna lidová pranostika říká: Leden studený, duben zelený. Už aby to bylo. Stýská se mi po zelené trávě, která chladí do chodidel rozpálených od prohřáté půdy záhonů. Stýská se mi po rukách upatlaných od zeminy a po šmouhách, které mám na tváři, protože si pořád odhrnuju vlasy, co mi padají do čela. Stýská se mi po tom okamžiku, když poprvé zalijete zasetá semínka a země vodu s chutí vsákne a zavoní jako božská mana.

Naštěstí se leden už zlomil do druhé půlky a na Hromnice, 2. února, už začíná hospodářský rok. To je svátek. Potom už začínám předpěstovávat rajčata a jaro je zase o kousek blíž. Doufám v ledové Hromnice, protože se říká že, když je o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.

Do té chvíle mi musí být útěchou alespoň klíčky.

„Vyrábím“ je v mističkách na parapetu, k němuž stoupá teplo z radiátorů a při troše štěstí, když se lednové nebe protrhá jako dneska, je přes okno vyhřívají sluneční paprsky. Sypu si je do salátů, na těstoviny, na rizoto, na vydatná zimní jídla z pohanky.

Klíčky jsou zdravé, říká se

Je vlastně jedno, jaké vitamíny klíčky obsahují. Nikdy si je moc extra nehlídám. Protože už dlouho dám na intuici (tělo si řekne). Ale dobře, klíčky prý posilují imunitu a jsou jako elixír mládí (kdo by taky chtěl být starý), protože ač drobounké, vejde se do nich hodně vitamínů, minerálů a proteinů.

Z čeho „vyrobit“ klíčky?

  • Vojtěška
  • Řeřicha
  • Fenykl
  • Čočka
  • Cizrna
  • Mungo
  • Adzuki
  • Hrách

Například naklíčená vojtěška obsahuje hodně vitamínu D, kterému se říká taky sluneční vitamín. Takže o důvod víc, proč si klíčky připravit. Řeřicha má zase hodně vitamínu C, který posiluje imunitu.

  • Podívejte se, jak si doma za pár dnů vypěstovat báječnou řeřichu!

Jak klíčit klíčky doma na parapetu?

Abyste mohli doma „vyrábět“ klíčky z luštěnin nebo jiných báječných semínek, můžete si na to koupit speciální zařízení, nebo tak nemusíte. Stačí vám obyčejná PET láhev – návod, jak si z ní vyrobit snadnou pomůcku pro pěstování klíčků najdete třeba tady.

Na klíčení vojtěšky vám stačí obyčejná miska. Semínka napřed namočte asi na osm hodin do vody, potom je slijte a rozprostřete na dno misky. Postavte na parapet (na teplé místo). Jednou dvakrát za den je postříkejte vodou. „Sklízíte“ asi za tři dny.

Taky doma klíčíte? A těšíte se na jaro? Já vím, že jo 🙂

Foto: Pixabay.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *