Podzimní mulčování záhonů a meditace

Jsou dny, které jsou lehčí, hezčí, voňavější a prozářenější jako slunce prosvítající mezi žlutým listím. Jsou dny, které stojí za prd, protože jsou podmračené, zakaboněné, těžké a depresivní. Takový je život. Učím se ho přijímat s otevřenou náručí. Takový, jaký je. Půda mi pomáhá stejně dobře jako jóga a meditace. A jak tohle všechno souvisí s podzimním mulčováním půdy? Vše je přeci propojené.

Ne, nebudu odbíhat k filozofování. I když pěstování zeleniny je samo o sobě jistou filozofií praktického života. Ráda stojím nohama pevně na zemi. Někdy mě doslova přepadá nutkavá potřeba stoupnout si na ornici, roztáhnout ruce a dýchat. Být.

Hrabání žlutého, sladkohořkou vůní zavánějícího, listí je pro mě zenovým a meditačním cvičením. To listí jsou odložené myšlenky a starosti. Všechno, co už nepotřebuju, co dostálo svému a může jít dál. Transformovat se. Například na hnojivo, které dát vyrůst novému a lepšímu.

Ten cyklus je radostný, neustále plynule plyne.

20161016_130714

Zazimování sebe i záhonů

Na podzim se zpomaluju. Pohyby se zvláčňují. Jsou táhle a protahující se. Jako kdybych se chystala k zimnímu spánku. Stejně jako záhony.

Psala jsem vám o rytí a podzimní úpravě záhonů. Miluju tu voňavou práci s půdou, když rýč zajede akorát tak hluboko, nazdvihne hroudu a ta se rozpadne na nádhernou zeminu. Letos půdu hlavně čechrám, protože rytí není konečným a jediným řešením podzimní úpravy záhonů. Místo toho je mulčuju je. Trávou a listím.

Podzimní mulčování záhonů

K mulčování se velmi dobře hodí shrabané listí nebo posečená tráva. Mulčování obohacuje půdu o živiny. V zemědělství se tento termín používá pro „rovnoměrné pokrytí pole odpadem ze sklizně.“

A jak na to?

  • Půdu napřed zbavte plevele i s kořínky.
  • Načechrejte zeminu rycími vidlemi, případně záhony zryjte.
  • Záhony pokryjte vrstvou mulče – například čerstvě posečené trávy (praktické jsou sekačky se sběrným košem).
  • Mulč (posekanou trávu) rozprostřete asi ve vrstvě 5 cm rovnoměrně po celém záhonu.
  • Hráběmi můžete mírně zatlačit do půdy.
  • Mulčování je užitečné – půdě navrací živiny, které zase přitahujou žížaly a ty půdu čechrají. Je to koloběh.

20161016_130832

Co se shrabaným listím?

Ráda hrabu spadané listí. Protahuju se a dýchám a je mi dobře. Někdy je listí až moc. Hlavně z ořešáku. Část jde vždy na kompost, kde se přes zimu rozkládá. Část používám na mulčování, listí je ale třeba zarýt, jinak ho vítr může znovu rozfoukat. Část můžete použit jako přikrývku pro choulostivé rostliny.  Ne náhodou si stromy stelou na své kořeny. Listí chrání před nelítostnými holomrazy. Výborně zahřívá. Když jsme letos v létě absolvovaly s kamarádkou kurz přežití, vyzkoušely jsme si, jak příjemná je podestýlka z listí při nocování.

Tip: Jestli vás zajímá, proč na podzim listí žloutne a opadává, tady je k tomu zajímavý článek.


One thought on “Podzimní mulčování záhonů a meditace”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *