Osvěžující a uzdravující nápoj z červené řepy

Mám dny, kdy stojím za prd. Pod očima kruhy, na duši splíny. Třeba zrovna dneska. Procházím kolem záhonů a dívám se, jak jsou krásné. Jindy bych cítila nespoutanou radost. Dnes mě přemáhá marnost. Nechci se jí poddat. Jsem bojovník. Vytáhnu červenou řepu, mrkev a seberu dvě spadaná jablka. Zlepším si náladu. Obyčejným zeleninovým nápojem. Protože je boží.

Nad červenou řepou jsem se nikdy nešklebila, takže příběh o tom, jak jsem si vlastní zeleninou vyléčila žaludek zkažený ve školní jídelně, vám vyprávět nemůžu. Pokud nechci lhát. A to nechci. Máma zavařovala (a ještě pořád zavařuje) – okurky, hrušky, třešně, jahody, broskve, meruňky. Miluju kompoty. I zavařenou červenou řepu. Protože moje máma ji umí.

Postupně jsme přicházeli na chuť červené řepě i jinak. Výtečné je carpaccio z červené řepy nebo polévka. (Zjistěte, jak dobře uvařit červenou řepu.) Tepelnou úpravou červená řepa získá na hodnotě. Je výborná k detoxikaci. Obsahuje vitamín C, skupinu vitamínů B, sodík, draslík nebo vápník. Červená řepa je plná betainu, který pomáhá zamezit kornatění tepen a současně podporuje i činnost jater. Červená řepa působí močopudně, pomáhá vylučovat sůl z těla a podporuje žaludeční činnost.

Hodnotná je samozřejmě i čerstvá. Máme ji rádi nastrouhanou najemno, promíchanou s jogurtem a bylinkami. Poslední dobou se ale doma shodujeme na jedné věci: šťáva z červené řepy je bezkonkurenční. Je osvěžující. Doslova máme pocit, že pijeme elixír zdraví!

Šťáva z červené řepy, mrkve a jablka

Jen samotná červená řepa není příliš dobrá. Proto ji odšťavňujeme vždycky s mrkví a někdy přidáváme i jablko. Po tomhle nápoji se můžou utlouct i malé děti. Je skvělé, pokud si zvládnete dát takový nápoj ráno na lačný žaludek.

Pro jednu osobu počítejte 1 červenou řepu, 2 mrkve a 1 jablko. Šťávu si připravujte vždycky čerstvou. Nejlepší je ze zeleniny vytažené přímo ze záhonu. My občas přidáváme i kousek černé ředkve. Nápoj je potom říznější.

Říká se, že takový ozdravný nápoj byste měli pít asi 2 týdny. Prý to za to stojí. Ačkoli nikdy jsem nevydržela v kuse takovou dobu. Ne že by nebyl dobrý. Spíš jsem líná. Protože vypito máte za chvíli, ale uklízíte půl hodiny.

A co s vámi takový nápoj udělá?

  • Pomůže vám s detoxikací
  • Prospívá ledvinám, játrům i plícím
  • Zabraňuje vzniku rakovinových buněk
  • Posílí imunitní systém
  • Prospěje očím, pomáhá odstranit kruhy pod očima
  • Zlepší vaši fyzickou kondici
  • Zabraňuje zácpě
  • Zlepší vaši pokožku
  • Funguje prý i na sennou rýmu

Červená řepa proti rakovině

Určitě jste slyšeli, že červená řepa je proti rakovině. Jsem vůči takovým zaručeným lékům skeptická, protože proč by jinak lidé umírali na rakovinu, kdyby opravdu fungovaly? Na druhou stranu, věřím, že za určitých okolností můžou pomoct – nastartovat imunitu, podpořit boj s nemocí…

Na internetu koluje recept na rakouský džus z červené řepy, který měl údajně zachránit přes 45 tisíc lidí. Autorem receptu je Rudolf Brojs, který svůj život zasvětil hledání přírodního léku na rakovinu. Vyvinul 42denní program, kdy lidé pijí jen zeleninové šťávy – jejich hlavní složkou je červená řepa.

Šťávu připravíte z poměru: 55 % červené řepy, 20 % mrkve, 20 % celeru, 3 % brambor a 2% ředkviček. Ingredience stačí rozmixovat. Pijte jen tolik, kolik skutečně potřebujete!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *