Medvědí česnek: Jak pěstovat životabudič na zahradě

Zelené listy medvědího česneku se už vytahují na svět. Když jsem dnes obhlížela bylinky, vydechla jsem s povděkem: tak jsme tu zimu zvládli. Medvědí česnek je vůbec prvním „zeleným“, které se na zahrádkách po zimě objevuje. Roste hlavně v lese, ale pěstovat ho můžete i doma.

Medvědí česnek je výborný na jarní pročištění a povzbuzení organismu. Poprvé jsem ho viděla v opuštěném parku trhanovského zámku, kde mi ho ukazovala dnes už osmdesátiletá dcera bývalého zámeckého zahradníka. Vytáhla jsem si pár kousku a zasadila ho na záhonech.

Pěstování medvědího česneku na zahradě

Dnes je medvědí česnek trendem zdravé výživy. Dokonce vznikají mapy, kde medvědí česnek hledat. Pokud se ho rozhodnete pěstovat doma, bude mu vyhovovat vlhčí kyprá půda a spíše stinné stanoviště. Pozor dejte na přemíru hnojiva. Medvědí česnek ho nemá rád. Sklízí se lístky brzy zjara (březen, nikde dokonce i únor).

Sběr medvědího česneku

Když se vydáte hledat medvědí česnek do lesa, dejte si pozor, protože jeho listy připomínají konvalinky. Poznáte ho ale jednoznačně podle jemné česnekové vůně. Když medvědí česnek koncem května začíná kvést, jeho životadárná síla se postupně vytrácí, lístky pomalu žloutnou a blednou. Nejlepší je proto vychutnat si ho právě v tomto období. Uchovat si medvědí česnek můžete i zmražený nebo sušený.

Proč je medvědí česnek zdravý

Medvědímu česneku se v lidovém léčitelství přezdívá životabudič. Obsahuje vitamín C, který v tomto období potřebujeme. Najdeme v něm také allicin, jenž se vyznačuje antibakteriálními účinky, což se hodí při chřipce nebo nachlazení. V medvědím česneku je také železo, hořčík nebo vápník.

  • Medvědí česnek detoxikuje, je vhodný pro očistné jarní kúry.
  • Pomáhá při vysokém tlaku a zanesených cévách.
  • Je vhodný při trávicích potížích.
  • Doporučuje se při léčbě plísní a mykóz.
  • Současně působí i močopudně.
  • Posiluje naši imunitu a dodává životadárnou sílu.

 Použití medvědího česneku

  • Nať medvědího česneku se používá do salátů, polévek, omáček nebo jen tak na chléb s máslem.
  • Medvědí česnek můžete přidat také do populárních smoothies.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *