Kdy vysadit česnek, abyste měli bohatou sklizeň?

Králem mé zeleninové zahrady je česnek. Baví mě. Na podzim zatlačíte stroužky do země, na jaře začne vytahovat zelené výhonky, nezaléváte a v létě sklidíte. Česnek na slunci aromaticky voní, v jídle je lahodný a taky léčí. Čas výsadby česneku se pomalu blíží. A já se těším. Je to poslední plodina, kterou letos budu sázet. Potom si musím počkat až do jara. Proto je pro mě výsadba česneku podzimní oslavou a rituálem.

O své první zkušenosti s pěstováním česneku jsem vám už vyprávěla. Tenkrát jsem si přivezla palici česneku, prdla stroužky do záhonu k bylinkám do polostínu. A čekala. Kde nic, tu nic. Na sklonku léta, pořád ještě optimistická, jsem česnek vylovila. Sklidila jsem tři stroužky. Od té doby vysazuju česnek jen na slunné záhony s kyprou a dobře propustnou půdou. A taky ho mořím. Je to jediná chemie, kterou na zahrádce snesu.

Česnekové moření

Sadbu česneku objednávejte včas. Loni jsem zaspala nějakým podivným zahradnickým spánkem, na podzim se rozkoukávala a zjistila, že sehnat sadbový česnek je nadlidský úkon. Tak jsem objednávala jednu dvě palice tam, druhou třetí jinde a zbytek nějak sehnala po zahradnictví. Letos mám zásobu sadbového česneku doma už od léta. Pro jistotu.

Je taky dobré vědět, že česnek se dělí na paličáka a nepaličáka.

  • Paličák – vytváří květní stvol, který musíte v době vegetace odstřihnout. K paličákovým odrůdám patří například Bjetin, Slavin nebo Vekan.
  • Nepaličák – má stroužky uspořádané do sypirály. K nepaličákům se řadí například Lukan, Matin nebo Anton.

Rovnou s česnekovou sadbou nakupuju i mořidlo na česnek. Já vím, že je to chemie, ale nechci mít oči pro pláč. A chci svůj vlastní dobrý a řízný česnek. Stroužky se moří nejčastěji v Sulce (přitom existuje více druhů). Většinou si kupuju celý set s názvem „Zdravý česnek“, kde je přípravek Sulka Extra a fungicidní přípravek Rovral Aquaflo, kterým se česnek moří až po moření v Sulce.

Proč se česnek moří a je to vůbec nutné? Třeba jste šikovnější a roste vám česnek i bez moření. Mně ale ne. Mořidlo funguje hlavně jako prevence před houbovými chorobami. Česnek je trošku choulostivější. Velkou čest mu pochopitelně prokážete, když mu vyberete skvělé a nejlepší stanoviště na své zahrádce.

aromatic-84691_960_720

Příprava půdy pro výsadbu česneku

Česnek se rád vyhřívá na sluníčku, tak mu ho dopřejte. Vyberte mu prosluněný a vyhřátý záhon. Půda by v něm měla být tak akorát hluboká, spíš lehčí a propustná. Česnek nesnáší mokré, těžké a nedýchatelné půdy.

Protože česnek patří k rostlinám druhé nebo třetí trati, nesnáší přímé hnojení. Vysazovat ho můžete na záhony, které jste hnojili loňský podzim a pěstovali jste na nich třeba okurky nebo košťáloviny. Zeminu můžete obohatit kompostem. Záhon nakypřete rycími vidlemi, odstraňte plevel nebo pozůstatky po předchozí sklizni.

Na stejné stanoviště vysaďte česnek nejlépe až po pěti letech. Nedávejte ho tam, kde jste pěstovali pórek, cibuli, hrách nebo fazole. Dařit by se mu příliš nemuselo ani v půdě po rajčatech nebo bramborách.

Kdy česnek sázet?

Půda připravena. A vy se těšíte. Já to znám. Už bych taky sázela. Ale ještě pořád čekám, ještě pořád je čas. Je moc teplo. A to by česneku neudělalo dobře, mohl by začít klíčit a růst. To nechcete.

Jistě, česnek musí před zimou zakořenit, ale to zvládne ještě později. Nejlépe na sklonku listopadu nebo začátkem prosince. Lidová pranostika sice říká, že „Svatý Havel česnek sázel“ ale už nedodává, kolik po té brzké výsadbě sklízel. Počkejte si, až teplota půdy klesne pod 9°C a ustálí se tak několik dní. Česnek má pořád podmínky, aby zakořenil, a zároveň se minimalizuje napadení houbovou chorobou.

Při výsadbě vám pomůže sázecí kolík nebo lopatka. Stroužky česneku dávejte do hloubky asi 8 cm. Mezi řádky nechávejte místo 25 cm. Do jamky můžete napřed nasypat trochu písku (to prý pomáhá před uhníváním). Přesvědčte se, že se stroužek dotýká země a nevisí ve vzduchoprázdnu. Potom zahrňte zeminou.

A to je vše. Na jaře se objeví napřed malé výhonky česneku a potom budou růst a růst. Jednou za čas česneku načechráte půdu, nejlépe po dešti, aby lépe prosychala. Nezaléváte. V létě sklidíte.

Ale to už je jiný příběh a ten ještě včas napíšu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *