Černý bez kvete. Sušte květy na čaj a připravujte limonádu

Před bezem klekám. Potom sbírám jeho květy obsypané pylem. Kejchám při tom. Suším je na půdě a vyrábím z nich limonádu. Čaj z květu černého bezu a z lipového květu zabírá na rýmu a nachlazení. Sladím ho medem a piju u krbu. Ale zima je ještě daleko. Léto si užívám s bezovou limonádou. Tady je recept 🙂

Včera jsem se na rozvrzaném kole projela kolem řeky a pozorovala, jak se květy černého bezu rozvíjí. Voní daleko do dálky. Vědomé si své krásy a síly. Ještě, že je jich tolik. Protože přibývá těch, kteří se na ně vydávají. Aby je sušili, vyráběli sirupy nebo limonády. Prosím, buďte k těm keřům ohleduplní. Nepolamujte je a nějaké květy jim tam nechte.

Bez chrání před černými myšlenkami

Černému bezu jsou připisované až zázračné účinky. Vysazoval se kolem chalup a stodol, aby střežil hospodářství. Taky se traduje, že do černého bezu neuhodí nikdy blesk. Pokud se už hospodář rozhodl keře bezu porazit, klečel před ním a prosil za odpuštění. Říkalo se totiž, že v keři sídlí čarodějnice, proto dřevo při poranění krvácí rudou mízou.

Říká se, že kdo u sebe nosí bezinky, je chráněn před vším zlem a negativními silami. Tak si říkám, že to vlastně znamená i před svými černými myšlenkami, které nás tolikrát obtěžují. Bezinka položená pod polštář prý přináší dobré spaní.

Vypěstujte si doma zeleninu! Objednat e-book.

Bez je vůbec opředen celou řadou legend. Podle křesťanské mytologie se Jidáš oběsil na bezu a od té doby jeho květy šíří vůni připomínající rozklad mrtvoly. Nevím, ale mně bezové květy voní. Připomínají mi naopak život v plném jeho rozpuku.

Samozřejmě je černý bez spojován i s hledáním lásky. Neprovdané dívky u něho o vánočních svátcích říkaly: „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes.“ A odkud se ozval štěkot psa, tam byl jejich milý. Černému bezu ale jsou připisovány hlavně léčivé schopnosti. Což jsem si vyzkoušela sama na sobě. Je skvělý proti nachlazení, rýmě a kašli.

Léčivé účinky černého bezu

Naši předci měli pro černý bez krásné pojmenování. Říkali mu třeba kozinka, květ kozičkový a plodům bezinky. I ty jsou moc dobré. Každý rok z nich vyrábíme výborný likér. Na plody je ještě ale čas. Čaj (odvar) z bezového květu se užívá proti kašli, chrapotu nebo oteklým mandlím. Bylinkářská knížka, kterou jsem podědila po pradědečkovi, doporučuje i tyto recepty.

Thé z 8 listů rozkrájených a asi 10 minut ve čtvrt litru vody vařených čistí krev, žene na pot a užívá se proti vodnatelnosti. Odvarem z květu bezového ve vařícím mléce se kloktá. Květy bezové s jinými vonnými bylinami dávají se do tak zvaných pytlíčků, jež se přikládají na opuchliny a zatvrdliny.“

Sběr a sušení květu černého bezu

Květy černého bezu se sbírají v polovině rozkvětu, tedy v červnu. Samozřejmě za slunečného a suchého počasí. V čerstvém stavu obsahují vitamín C (proto je ta limonáda tak báječná). Natrhané květy bezu rozložte do bedýnek a vyneste nejlépe na půdu nebo na jiné suché a teplé místo. Čím rychleji uschnou, tím lépe. Uskladněte je v suché uzavíratelné sklenici. Smíchat je můžete i s dalšími bylinkami (například sušený květ lípy, sušená meduňka nebo máta).

Čaj z bezového květu

Čaj z bezového květu připravíte snadno – lžíci usušeného květu vhoďte do asi půl litru vroucí vody. Nechte přejít varem, dokud se květ neponoří a poté nechte 15 minut odstát. Je výborný medem slazený.

Bezinkový ocet

Bezinkový ocet připravíte z 1 až 2 květů bezu, které naložíte do litru kvalitního octa. Nechte 14 dní uležet na slunci (např. na parapetu okna). Poté sceďte a slijte do uzavíratelné láhve. Ocet se používá pro masírování bolavých končetin.

Bezinková limonáda

Potřebovat budete asi 10 bezových květů, 5 litrů vody, citron, půl kila třtinového cukru. Vodu převařte a ještě vlažnou ji smíchejte s cukrem. Na dno velké sklenice položte květy bezu a na kousky pokrájený citron. Zavřete a nechte týden uležet v chladu (občas promíchejte). Poté sceďte a uložte do chladu. Vznikne hustá tekutina připomínající trochu sirup, kterou poté můžete rozředit sodovkou a máte báječnou limonádu!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *