Jak vypěstovat sladké a šťavnaté jahody

Jahody jsou jedničky. Mezi ovocem na zahrádce dozrávají jako první. Báječně chutnají. Mají víc „céčka“ než citrusy. Natrhat si jahody ještě s kapkou ranní rosy a užít si jejich lahodnou chuť plnou slunce, to je odměna, která stojí za poněkud náročnější péči. + Píseň pro vás 🙂

Čím nás živí jahody

Lahodná chuť jahod nás osvěží v horkém červencovém dni. Jakoby nám napovídala, že jahody jsou plné vitamínu C, který potřebujeme v každém ročním období. Z dalších vitamínů najdeme v tomhle typicky českém ovoci také vitamín A, B nebo E. Plody jahodníku obsahují i minerální látky, například zinek, draslík, vápník nebo hořčík.

Důležité je podotknout, že ačkoli jsou jahody sladké, přesto obsahují malý podíl přírodních cukrů. Kromě toho, že vitamín C pozitivně působí na naši imunitu, konzumace jahod stimuluje také tvorbu testosteronu, který podporuje aktivitu spermií. Snad proto se o jahodách říká, že skvěle fungují jako afrodiziakum.

Založení jahodového záhonu

Nic není zadarmo, ani v přírodě. Tak báječné ovoce, jako je jahoda, může mít přece své vrtochy. Jinak řečeno, na pěstování je jahodník prostě trochu náročnější. Potřebuje provzdušněnou a humózní půdu, optimálně s neutrálním pH. Jahodám se příliš nebude dařit v těžkých jílovitých půdách. Kromě půdy a živin rozhoduje o bohaté sklizni jahod i umístění jahodového záhonu. Vyberte jim teplé a slunné stanoviště.

Přípravě záhonu pro jahody je třeba věnovat dostatečnou péči. Ideální je vysadit jahody na místo, kde jsme před tím pěstovali třeba brambory, rajčata nebo okurky. Samozřejmě půdu obohatíme o živiny – nejlépe na podzim zaryjeme kravský hnůj a přidáme kompostovanou zeminu. V praxi jsem si už několikrát ověřila, že nejlepší sklizeň dávají jahody druhý rok po přesazení.

Píseň o jahodách

Aby vám zahradničení šlo dobře od ruky, tady je píseň o jahodovém poli od Beatles!

Kdy vysadit jahody

Sazenice jahod se vysazují na připravený záhon buď na jaře (duben – květen) nebo na podzim (konec srpna – září). Na podzim vysazené sazečky jahodníku mají šanci dobře zakořenit, zatímco výhodou jarní výsadby je, že se do podzimu rostliny rozrostou, vytvoří další sazenice a vy můžete jahodový záhon snadno rozšířit.

Jahodníky se vysazují v řádcích přímo na záhon. Jahody lze ale úspěšně pěstovat i v truhlíkách nebo kontejnerech na balkonu či terase. Rostliny by od sebe měly být vzdálené zhruba 20 až 30 cm (při pěstování jahod na balkoně můžeme vzdálenost o něco zkrátit). Na záhon lze také nejprve natáhnout netkanou černou textilii, která přitahuje sluneční záření a jahody tak lépe a dříve dozrávají.

Přihnojování jahod

O jahody začínáme pečovat už v průběhu dubna. Odstraníme suché listy a odumřelé výhonky. Případně jahody přesadíme a rozšíříme záhon. Jahodník je náročný na živiny, proto jakmile se objeví listová srdéčka, záhon přihnojíme kravským hnojem. Jen pozor na to, aby dávka nebyla příliš velká a listy se nespálily. Když jahody začínají kvést a vytváří své plody, můžeme rostlinu podpořit zálivkou obohacenou o přírodní hnojivo – dobře se mi osvědčilo přidat do zálivky slepičinec.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *