Jahody jsou jedničky. Mezi ovocem na zahrádce dozrávají jako první. Mají víc „céčka“ než citrusy. Natrhat si jahody ještě s kapkou ranní rosy a užít si jejich lahodnou chuť plnou slunce, to je odměna, která stojí za trochu náročnější péči.
Čím nás živí jahody
Lahodná chuť jahod nás osvěží v horkém červencovém dni. Jakoby nám napovídala, že jahody jsou plné vitamínu C, který potřebujeme v každém ročním období. Z dalších vitamínů najdeme v tomhle typicky českém ovoci také vitamín A, B nebo E. Plody jahodníku obsahují i minerální látky, například zinek, draslík, vápník nebo hořčík.
Důležité je podotknout, že ačkoli jsou jahody sladké, přesto obsahují malý podíl přírodních cukrů. Kromě toho, že vitamín C pozitivně působí na naši imunitu, konzumace jahod stimuluje také tvorbu testosteronu, který podporuje aktivitu spermií. Snad proto se o jahodách říká, že skvěle fungují jako afrodiziakum.
Založení jahodového záhonu
Nic není zadarmo, ani v přírodě. Tak báječné ovoce, jako je jahoda, může mít přece své vrtochy. Jinak řečeno, na pěstování je jahodník prostě trochu náročnější.
Potřebuje provzdušněnou a humózní půdu, optimálně s neutrálním pH. Jahodám se příliš nebude dařit v těžkých jílovitých půdách. Kromě půdy a živin rozhoduje o bohaté sklizni jahod i umístění jahodového záhonu. Vyberte jim teplé a slunné stanoviště.
Přípravě záhonu pro jahody je třeba věnovat dostatečnou péči. Ideální je vysadit jahody na místo, kde jste předtím pěstovali třeba brambory, rajčata nebo okurky.
Samozřejmě jahodám prospějete, když půdu obohatíte o živiny – nejlépe na podzim zaryjte kravský hnůj a přidejte kompostovanou zeminu. V praxi jsem si už několikrát ověřila, že nejlepší sklizeň dávají jahody druhý rok po přesazení. Když jahody kvetou, je dobré je přihnojovat.
Píseň o jahodách
Aby vám zahradničení šlo dobře od ruky, tady je píseň o jahodovém poli od Beatles!
Kdy vysadit jahody
Sazenice jahod se vysazují na připravený záhon buď na jaře (duben – květen) nebo na podzim (konec srpna – září). Na podzim vysazené sazečky jahodníku mají šanci dobře zakořenit, zatímco výhodou jarní výsadby je, že se do podzimu rostliny rozrostou, vytvoří další sazenice a vy můžete jahodový záhon snadno rozšířit.
Jahodníky se vysazují v řádcích přímo na záhon. Jahody lze ale úspěšně pěstovat i v truhlíkách nebo kontejnerech na balkonu či terase. Rostliny by od sebe měly být vzdálené zhruba 20 až 30 cm (při pěstování jahod na balkoně můžete vzdálenost o něco zkrátit).
Na záhon lze také nejprve natáhnout netkanou černou textilii, která přitahuje sluneční záření a jahody tak lépe a dříve dozrávají. Netkaná textilie vám ušetří práci s pletím a zároveň lépe udržuje v půdě vlhkost.
Přihnojování jahod
O jahody začněte pečovat už v průběhu dubna. Nejdříve odstraňte suché listy a odumřelé výhonky. Případně jahody přesaďte a rozšiřte záhon.
Jahodník je náročný na živiny, proto jakmile se objeví listová srdéčka, záhon přihnojujte kravským hnojem. Jen pozor na to, aby dávka nebyla příliš velká a listy se nespálily.
Když jahody začínají kvést a vytváří své plody, můžete rostlinu podpořit zálivkou obohacenou o přírodní hnojivo – dobře se mi osvědčilo přidat do zálivky slepičinec.
Podívejte se na další tipy, jak o jahody pečovat.