Jahody kvetou. Jak o ně pečovat?

Jahodový záhon překypuje květy. Chodím kolem něj a kochám se tou drobnou krásou. Taky tahám konve s vodou, protože jahody teď potřebujou hodně pít. Vytrhávám kopřivy a odkvetlé pampelišky. Jahody si nechají posloužit, ale stojí za to. Tady je 5 tipů, jak jim můžete zpříjemnit dozrávání. 

Přihnojujte

Jahody jsou náročné české ovoce. Ale mají na to nárok. Dávají sladkou úrodu plnou vitamínů. Čím více živin jim dopřejete, tím bohatší úroda bude. Když jahody začínají kvést a vytváří své plody, můžeme rostlinu podpořit zálivkou obohacenou o přírodní hnojivo – dobře se mi osvědčilo přidat do zálivky slepičinec.

Opatrně s ním. Bývá agresivní. Možná vám to přijde trochu nechutné, ale prostě seberte slepičí hovínko, vložte do nádoby a zalijte vodou. Potom výluh hodně nařeďte, ideálně v v poměru 1:10 (jinak by rostlinky spálil).  Slepičince obsahují hodně fosforu, dusíku i draslíku. Kromě jahod podpoří i růst zeleniny a prospěje balkonovým kytičkám, třeba muškátům.

Čtěte také: Jak vypěstovat sladké a šťavnaté jahody

Zalévejte

Jahodníky potřebují v průběhu své vegetace hodně vody. Proto jim dopřejte vydatnou zálivku. Ideální je dešťová voda. Vhodné je zalévat na večer, kdy už slunce zapadá a na záhon začíná padat stín. Zabráníte tím „šoku“ rostlinek. Osobně zalévám jahody nejlépe obden.

Okopávejte

Jahodníky jsou statné rostlinky a dokážou plevel za záhonu vytlačit, když se rozrůstají. Přesto je čas od času okopejte, načechrejte jim půdu a vytrhejte plevel. Naposledy je dobré jahodníky okopat na začátku kvetení. Při práci dávejte pozor na kořeny a nepoškoďte květy.

Ochraňujte

Jahodník může napadnout květopas jahodníkový, drobný černý brouček, který klade vajíčka do květních poupat jahodníku. Pokud podobnou neplechu na jahodníku zjistíte, nebraňte se postřiku (například Agrion delta). Na jahodách si také rádi pochutnávají slimáci, proto je včas vysbírejte nebo si s nimi poraďte jinak.

Sklízejte

Nebude to dlouho trvat a z květů se jako zázrakem vyloupnou napřed zelené a potom červené plody. Pokud by bylo vlhko a pršelo, můžou snadno začít plesnivět, řešením je podepření jahod, které zamezí dotyku plodů se zemí. Jahody sklízejte nejlépe ráno. Vybírejte jen zralé a na omak tvrdé plody.

A nezapomeňte si sladkou úrodu pořádně vychutnat! Tady jsou tipy na jahodové recepty.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *