Dřevěný popel? Perfektní hnojivo. Na záhony. I do kompostu

Na chalupě topíme dřevem. Voní. Praská. Hřeje. Když vynášíme popel, tak jedině na záhony nebo do kompostu. Slouží jako skvělé hnojivo. Jak ho použít? A kterým rostlinám nejvíc prospívá?




Když dřevo shoří do poslední třísky a zbude po něm jenom dřevěný popel, máte po ruce perfektní hnojivo.

Průměrný dřevěný popel obsahuje:

  • 30 % vápníku
  • 10 % draslíku
  • 4 % fosforu
  • 4 % hořčíku

Dřevěný popel na cibuloviny a zeleninu

Jestli jste ve škole milovali chemii jako já, řeknou vám podobné údaje kuloví. Tak to vezmeme z jiného konce. Zahradnického.

Například draslík dobře vyživuje plodovou zeleninu a cibuloviny, dřevěný popel proto sypte rovnou na česnekový nebo cibulový záhon.

Fosfor je na zahrádce cenný, najdete ho ve většině umělých hnojiv. Minerály, které se do půdy společně s popelem dostanou, působí zásaditě. Kromě plodové zeleniny a cibulovin pomáhají také jahodám, malinám, rybízu nebo okrasným rostlinám.

Vypěstujte si doma zeleninu! Objednat e-book.

Kolik dřevěného popelu záhony potřebují? Říká se, že na 10 metrů čtverečních stačí asi 1 kg (do klasického kbelíku se vejde asi 5 kg popela).

Popel střádáme většinou do kbelíku a potom ho jednou za čas rozprášíme na záhony nebo přisypeme do kompostu, stačí asi 3 kg na kubík kompostu.

Schovat si ho můžete i na jaro a při obdělávání záhonů ho zapracovat do půdy.

Pozor na azalky

Ne všechny rostliny ale dřevěný popel milují. Protože obsahuje hodně vápníků, nepoužívejte ho u rostlin, jež si libují v kyselé půdě, jako jsou například azalky nebo rododendrony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *