Kdy a co zasít? To je častá otázka začínajících pěstitelů a zahrádkářů. Dřív vyšel hospodář na pole, nadechl se, porozhlédl se, dotkl se země a věděl – ještě ne, už ano. Můžete si sice přečíst, že třeba mrkev, ředkvičky, petržel a další zelenina se vysévá v březnu, ale je březen a březen. Někdy může být ještě dlouho do dubna sníh. Jindy se už koncem února nechá zahrádka obdělávat. Řiďte se proto svojí intuicí i aktuálním počasím.
Kdy je země připravená
- Když je rozmrzlá – pěkně ji rýčem prohrábněte a zjistěte, jestli vespodu není ještě zmrzlá.
- Když není mokrá – jestli se hroudy moc lepí, nechte je raději proschnout, slunci se bude lépe pracovat, když zeminu zryjete.
- Když je tak akorát vlhká – ideální jsou podmínky, kdy zemina není ani moc mokrá, ani moc suchá. Ale to poznáte nejlépe zkušeností.
Co zasít v březnu?
- Mrkev (karotka i pozdní)
- Petržel
- Špenát
- Salát listový
- Pórek
- Kadeřábek
- Ředkvičky
Jak zasít mrkev, petržel, ředkvičky a další
- Do kypré zeminy udělejte napříč záhonů řádky. Doporučuju napřed nařádkovat celý záhon bez ohledu na to, zda ho budete osívat jednou plodinou nebo více druhy.
- Řádky dělejte tak hluboké, jak vyžadují jednotlivé plodiny (to bývá napsáno na sáčcích se semeny – například mrkev, petržel, ředkvičky se sejou asi 2 až 3 cm hluboko).
- Do řádků vkládejte/sypte semínka (například špenát nebo ředkvička mají větší semínka, která lze vkládat, naopak mrkev a petržel mají velmi drobná semínka, takže je sypte co nejvíc rovnoměrně).
- Vezměte hrábě a lehce a opatrně řádky uhlaďte.
- Pokud je zemina příliš suchá, zalijte.
Máte zaseto. Teď nezbývá než čekat. Ba ne. Čekají nás další zahradnické práce. Sice jsme zaseli mrkev, petržel, špenát, salát a ředkvičky, jenže to nestačí. Na řadu přijde ještě cibule, někdy začátkem května řepa, zapomenout nesmíme předpěstovat celer, sazenice rajčat a paprik, dýně a cukety (ty všechny už by ideálně měly být zaseté).
Ať vám to pěkně raší!