Aquaponie – nafouknutá bublina nebo revoluce v zemědělství?

V oblasti zemědělství byla nedávno uvedena na trh novinka, která slibuje zásadní změnu v zemědělství. Tou novinkou jsou aquaponické systémy. Pokud jste dosud neslyšeli o aquaponii, jedná se o pěstební systém, ve kterém si rostlina bere živiny z kapalného roztoku. Společnost Thorilex posunula tuto myšlenku ještě o úroveň dál a z aquaponie vytvořila téměř autonomní systém na pěstování zeleniny a chov ryb. Jak se jim to povedlo?

Zelenina a maso každý den na talíři

Aquaponické systémy pracují na bázi chovu ryb v kádích. Ryby žijí v kádích s vodou a voda z jejich kádě putuje do kořenů rostlin (zeleniny, ovoce, koření), které si z vody vezmou ty správné živiny, potřebné k jejich vývinu a růstu. Očištěná voda putuje zpět do kádě s rybami.

Schéma Aquaponie:

aquaponie

V podstatě se jedná o poloautomatizovaný systém, který vyžaduje naprosté minimum lidské práce. Přesto však dokáže generovat naprosto dechberoucí množství potravin. Podle informací dostupných na webu www.thorilex.com můžete v aquaponické sestavě vypěstovat ročně až 500 Kg ryb, 15 240 ks salátu a až 9 000 kg rajčat. Toto množství nejenže zasytí celý zástup jedlíků, ale zároveň se může stát velmi zajímavou investiční příležitostí. Jen si představte ty možnosti s takovým množstvím jídla, které vyhovuje současným kvalitativním nárokům (jedná se o BIO potraviny).

Pro koho je aquaponie určená?

Jedná se o skvělou příležitost pro menší i větší investory. Jak jsme již nakousli, máte poloautomatický systém na produkci jídla té nejvyšší kvality. Jediné co potřebujete je minimální množství lidské práce a jakoukoliv plochu, kde může být aquaponie umístěna (garáž, sklep, starý chlév, nevyužitá stodola… skutečně cokoliv). Takže s minimálními náklady můžete produkovat opravdu velké množství žádaných potravin.

Kromě větších investičních celků ovšem může aquaponie zaujmout i menší živnostníky (majitelé restaurací a podnikatelé v gastronomii). Pro tyto lidi může být  aquaponický systém novým zdrojem potravin, se kterými mohou obchodovat.

aquaponie

Aquaponické systémy nemusí být určené pouze pro komerční účely. Pro čtyřčlennou rodinu může zajistit kvalitní potraviny po celý rok. Zároveň může jít o zajímavou volbu pro různé kolonie, či vyznavače komunitního života, kteří rádi žijí v souladu s přírodními principy.

Aquaponie – hudba budoucnosti

Je naprosto neoddiskutovatelné, že jsou aquaponické systémy velmi důležitou technologií, která bude čím dál víc známější i mezi širší veřejností. V daleké budoucnosti by mohli aquaponické systémy sehrát významnou roli i co se týče řešení problémů s potravinami třetího světa. Přeci jen u technologie, která může téměř bezpracně produkovat potraviny se to přímo nabízí. Více informací o této technologie naleznete na stránkách českého výrobce Thorilex.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *