Ach ta voda! Jak úsporně zalévat v parném létě?

Zalévejte dešťovkou. To je rada na prd, když neprší. Listy měsíčků a červené řepy se schlíple sklánějí k vyprahlé půdě. Zalévám je večer, aby pookřály. Nalévám vodu do pítka pro ptáky. To vedro je úmorné. A tak si lámu hlavu s tím, jak zahradě ulehčit.
Slunce vypálilo do trávníku další suché obrazce. Ze sudu vytahuju už kdovíkolikátý kropáč vlažné vody a cákám ji na záhon s jahodami. Plodí a potřebujou pít. Kdo taky nepotřebuje v tomhle vedru vodu.

Naštěstí máme vlastní zdroj vody (děkujeme, Františku, stavěl jsi ho v roce 1913, jen dva roky před tím, než tě zatřelili na frontě, byl jsi vizionář a dobrý hospodář a skvělý člověk).

Včera spíš hřmělo a nebe vztekle házelo blesky. Kapek spadlo jen pár. V rádiu mluví o tom, že je fakt nutný vodou šetřit. Tady je pár tipů, co můžete pro svou zahradu udělat, když máte málo vody a nechcete nechat rostliny jen tak skomírat.

Jak v létě úsporně zalévat zahradu?

  • Chytejte dešťovku, co to jde. Do sudů nebo do nádrží. Jednou totiž zase pršet bude!
  • Zalévejte chytře, brzy ráno nebo pozdě večer, když už slunce není tak silné a voda se méně vypařuje. Ušetříte tak až 30 procent vody a rostliny ji lépe využijou.
  • Připravujte se na suché léto už na jaře. Před výsevem půdu pořádně provlhčeteasi do hloubky 25 centimetrů. Promíchejte půdu s organickým substrátem, který absorbuje a zadržuje vodu.
  • Během suchého léta mulčujte. Záhony pokryjte vrstvou posekané trávy (pokud ještě nějakou máte), použít můžete také kompost nebo drcenou kůrou. Mulč zabrání prosychání půdy a pomůže v ní udržet vlhkost.
  • Stiňte záhonům, například rákosovou rohoží nebo jutou.
  • Někteří zahradníci říkají, že stačí zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně. Půda se prolije, dostane se do větších hloubek a neodpařuje se tolik. V takových záhonech se také méně daří plevelu.
  • Když máte blízko zahrady potok, můžete pro vlastní potřebu čerpat vodu víceméně bez problémů. Jen pokud k tomu budete využívat nějaké technické zařízení, třeba čerpadlo, je nutné toto konzultovat s místně příslušným vodoprávním orgánem.

Slunce miluju. Stejně jako české léto. Ale teď bych si přála, aby v noci přece jen trochu sprchlo. A ráno bylo zase krásně 🙂

Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *