5 superpotravin ze zahrádky a zadarmo

Za zdraví jsme si zvykli platit těžké peníze. Zdravý životní styl podpořený chytrým marketingem nám podsouvá zázračná chia semínka, kustovnici čínskou nebo zelené mořské řasy. Zdravý selský rozum, ale říká – pěstuj a jez lokálně. Jaké superpotraviny si můžete snadno vypěstovat na své zahrádce?

Petrželka

Zelená petrželka, ať už kadeřavá nebo obyčejná, je malým voňavým zázrakem českých zahrádek. Čerstvá nať obsahuje hodně vitamínu C a je bohatá i na provitamín A i skupinu vitamínu B. Kromě toho obsahuje i draslík, hořčík, vápník nebo železo. Hrst petrželky denně jídávaly už naše prababičky a věděly proč. Přidávejte ji třeba do polévek, salátů nebo těstovin.
petrželka

Maliny

Jestli si nějaké ovoce z českých zahrádek zaslouží označení zázračné, jsou to právě maliny. Maliny stejně jako borůvky jsou skvělou výživou pro unavené oči. Obsahují vitamíny C a A. Jsou vhodné také při cukrovce. Kromě samotných bobulí se sbírají také listy. Červené barvivo malin je zdrojem antioxidantů.

maliny

Červená řepa

Temně vínové bulvy červené řepy obsahují hodně vitamínu C, skupinu vitamínů B, draslík, vápník i sodík. Protože červená řepa obsahuje betain, pomáhá zamezit kornatění tepen a současně podporuje i činnost jater. Barvivo červené řepy zpevňuje stěny vlásečnic a rozšiřuje věnčité tepny. Červená řepa působí močopudně, pomáhá vylučovat sůl z těla a podporuje žaludeční činnost. Tahle zelenina také povzbuzuje činnost červených krvinek a je vhodná při detoxikaci.

řepa

Medvědí česnek

Místo dovážených zelených potravin zkuste elixír v podobě medvědího česneku. Víte, jak získal své jméno? Medvědi ho vyhledávají poté, co se vzbudí ze zimního spánku. A to je příkladné. Také náš organismu potřebuje na jaře povzbudit. Medvědí česnek obsahuje vitamín C, železo, hořčík, vápník nebo allicin, který má antibakteriální účinky. Tato zelená rostlina detoxikuje, posiluje imunitu a dodává nám životadárnou sílu.

medvědí

Kopřivy

Zelené superpotraviny, jako je chlorela nebo zelený ječmen, skvěle nahradí i obyčejná kopřiva. Kopřivový čaj je známý pro své pročišťující účinky, posiluje cévní systém a pomáhá při revma a při astmatu, je doporučován při jaterních, ledvinových nebo žlučníkových chorobách. Hrst čerstvých kopřiv zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut vylouhovat a pijte ještě vlažné. Kopřivový čaj je vhodné pít na jaře 2 x denně po dobu tří týdnů a tuhle kúru doplnit ještě odlehčením jídelníčku.

kopřiva

 


One thought on “5 superpotravin ze zahrádky a zadarmo”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *